Po pierwszych trzech miesiącach tego roku wyceny prawie każdego otwartego funduszu inwestycyjnego są powyżej poziomu zamknięcia 2022 r., zatem ciężko znaleźć powody do narzekań. Sam marzec z kolei przyniósł poprawę wyników większości produktów, choć nie obyło się bez strat. Na krajowym rynku akcji mniejsze firmy zdecydowanie przeważają nad dużymi.
Duże spółki na dnie
Pierwszy kwartał tego roku z perspektywy uczestników funduszy inwestycyjnych można określić jako udany – w niektórych przypadkach może nawet nadspodziewanie. Przede wszystkim warto odnotować siłę części polskich akcji. Chodzi oczywiście o średnie i małe spółki, które w ramach funduszy w trzy miesiące dały zarobić uczestnikom średnio 11 proc. – wynika z danych serwisu Analizy.pl. Również w marcu, mimo słabszego zachowania dużych firm, małe i średnie finiszowały wyraźnie nad kreską, a przeciętne wyniki funduszy wyniosły wówczas 2,4 proc. Portfele szerokiego rynku, częściej zaangażowane w większe podmioty, w ostatnim czasie zawodzą. W samym marcu średnio traciły po 0,7 proc., jednak po trzech miesiącach liczą zyski sięgające 4,7 proc. Taka stopa zwrotu plasuje pod koniec pierwszej dziesiątki z 23 głównych grup funduszy. Wśród funduszy akcji polskich ogółem najlepszy w marcu, a także w I kwartale był Agio Akcji Małych i Średnich Spółek, zarabiają odpowiednio 8,4 proc. oraz 20 proc. Co ciekawe, jednym z dwóch funduszy, które zakończyły okres od stycznia do marca ze stratą, był fundusz indeksowy Beta ETF WIG20TR. Po zniżce o 4,9 proc. w marcu jego wynik od początku roku znalazł się 2,1 proc. na minusie.
Z perspektywy trzech minionych miesięcy na wyróżnienie zasługują szeroko pojęte fundusze akcji rynków rozwiniętych, czyli zarówno z Europy, Stanów Zjednoczonych, jak i globalnych. W tych grupach wyniki sięgają od 7,2 proc. do 8,2 proc. W marcu ogółem fundusze akcji rynków rozwiniętych poprawiły notowania.
Na piątym miejscu pod względem średnich stóp zwrotu w I kwartale uplasowały się fundusze obligacji skarbowych długoterminowych, zarabiając po 5,3 proc., z czego tylko w marcu 2,4 proc. Jak zapewne wszyscy pamiętają, w zeszłym roku fundusze te wymagały sporej cierpliwości od uczestników, natomiast warto zauważyć, że w skali 12 miesięcy ich średni wynik sięga już 4,8 proc. W trzy razy dłuższym terminie jest to jednak wciąż 6,6 proc. pod kreską. Mało tego, nawet w okresie pięciu lat fundusze te – średnio – są 0,6 proc. pod kreską.