Przyszły rok przyniesie zwyżki na rynkach

W 2023 r. zdrożeją akcje i obligacje – przewiduje zarząd TFI Allianz Polska, które mocno awansowało na rynku po przejęciu Aviva TFI.

Publikacja: 13.10.2022 21:00

Robert Hörberg, prezes zarządu TFI Allianz Polska. Fot. mat. prasowe

Robert Hörberg, prezes zarządu TFI Allianz Polska. Fot. mat. prasowe

Foto: Exclusive

Do końca przyszłego roku TFI Allianz Polska planuje uporać się ze zmianami w ofercie funduszy po tegorocznym przejęciu Aviva TFI. Przyszły rok – zdaniem zarządu – ma także sprzyjać uczestnikom funduszy.

– Liczymy, że 2023 r. będzie udanym rokiem dla inwestorów. Spodziewamy się szerokich zwyżek, zarówno akcji, jak i obligacji, po tak złym 2022 r. – mówi Robert Hörberg, prezes TFI Allianz Polska. Jego zdaniem zwyżkować będzie większość aktywów, w tym fundusze dłużne.

– Banki oferują dziś atrakcyjne lokaty, jednak często obwarowane dodatkowymi zasadami, i dlatego nie jest to istotna konkurencja dla funduszy inwestycyjnych, szczególnie z perspektywy klientów z grubszym portfelem. Liczymy, że za poprawą stóp zwrotu przyjdą także napływy – twierdzi Hörberg. Według niego fundusze dłużne pobiją ofertę lokat.

– Dotychczasowe kryzysy na rynku miały nieco inny charakter. Przy zniżkach akcji często umacniały się obligacje, dzięki czemu klienci funduszy mieli alternatywy, a kapitał był przesuwany między różnymi rodzajami aktywów – mówi Anna Bąkała, członek zarządu TFI Allianz Polska. – Dziś z kolei jesteśmy po miesiącach przeceny zarówno akcji, jak i obligacji, co przyniosło spore odpływy z rynku TFI – dodaje.

Zdaniem prezesa TFI Allianz w kolejnych miesiącach nadal główną rolę będzie dogrywać inflacja i ona będzie decydować o nastrojach wśród inwestorów.

Po połączeniu z Avivą TFI Allianz Polska wskoczyło na czwarte miejsce na krajowym rynku funduszy pod względem aktywów pod zarządzaniem. To samo miejsce towarzystwo zajmuje na rynku pracowniczych planów kapitałowych, w których ma obecnie blisko 860 mln zł aktywów. Zarząd TFI Allianz zakłada, że do końca roku aktywa w PPK urosną do 1 mld zł, z kolei w przyszłym roku wzrosną o 60 proc. – Mamy około 9-proc. udział w rynku PPK i jest to bardzo solidny poziom. Kolejne akwizycje tych programów emerytalnych nie są naszym priorytetem – mówi Hörberg.

Towarzystwo do końca przyszłego roku będzie porządkować ofertę funduszy, która w obecnym kształcie w kilku przypadkach się powiela. – Chcemy usunąć dublujące się fundusze. Mamy plan konsolidacji polegający głównie na łączeniu, a nie likwidacji funduszy – zaznacza Hörberg. Fundusze akcji krajowych nadal będą zarządzane przez TFI Allianz Polska, z kolei portfele zagraniczne wciąż będą działać w oparciu o kompetencje Allianz Global Investors oraz Pimco.

Możliwe jest wprowadzenie do oferty nowych funduszy polskich spółek, opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju (ESG). TFI przy doborze aktywów opierałoby się na punktacji spółek przez zewnętrzne instytucje. – Dziś nie widać jeszcze większego zainteresowania funduszami ESG wśród krajowych klientów. Z drugiej strony oferta takich produktów jest skromna – przyznaje Bąkała.

TFI Allianz Polska po połączeniu z Avivą zyskało dwóch nowych dystrybutorów – ING oraz Alior Bank. Obecnie trwają rozmowy na temat wprowadzenia do sprzedaży funduszy z pierwotnej oferty TFI Allianz. Na ten moment towarzystwo nie planuje redukcji kadrowych wśród zarządzających.

Fundusze inwestycyjne
Amerykańskie obligacje – brać czy nie brać? I co ze słabym dolarem?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fundusze inwestycyjne
Inwestorzy wystraszeni Trumpem. Słusznie?
Fundusze inwestycyjne
TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania
Fundusze inwestycyjne
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Fundusze inwestycyjne
Chiny w tej wojnie mogą znieść znacznie więcej niż USA
Fundusze inwestycyjne
Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć