Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.10.2019 05:09 Publikacja: 30.10.2019 05:09
Foto: Bloomberg
Trzy fundusze, czyli Allianz Pimco Emerging Local Bond, PZU Dłużny Rynków Wschodzących oraz NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących, w ciągu ostatniego miesiąca zarobiły od 2,8 do 3,35 proc. Od początku roku wśród nich najlepszy wynik przyniosła strategia PZU – zysk sięga aż 18 proc. Jednak dwucyfrowe stopy zwrotu w tej grupie ma więcej strategii, np. inPZU Obligacje Rynków Wschodzących oraz Allianz Pimco Emerging Markets Bond. Wysokie wyniki funduszy obligacji rynków wschodzących to efekt spadku rentowności obligacji skarbowych. Ostatnio wyniki podbija zapewne osłabiający się dolar amerykański. Z czego składa się portfel PZU Dłużny Rynków Wschodzących? Zgodnie z informacjami z końca czerwca ponad 72 proc. aktywów stanowiły zagraniczne papiery dłużne, natomiast 16,5 proc. krajowe obligacje. Wśród większych pozycji były m.in. obligacje Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Polski, Meksyku czy Ekwadoru. NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących to z kolei fundusz funduszy, a większość aktywów lokuje w jednostki NN (L) Emerging Markets Debt. Ten z kolei inwestuje w dłużne papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego, głównie w walutach lokalnych, emitowane przez kraje Ameryki Łacińskiej, Azji, Europy Środkowej, Europy Wschodniej i Afryki. Spośród wymienionej na początku trójki funduszy najmniejsze aktywa ma Allianz Pimco Emerging Local Bond, który również jest funduszem funduszy, posiadającym jednostki funduszu Pimco GIS Emerging Local Bond Funds. W jego portfelu dominują papiery Tajlandii, RPA, Peru, Meksyku, Rosji oraz Polski. Warto przypomnieć, co na początku roku mówił Marcin Wlazło, wiceprezes TFI PZU. „Po ostatnich przecenach ciekawe wydają się rynki wschodzące, na których fundamentalnie cały czas następuje poprawa. Są kraje niepozbawione wyzwań gospodarczych, jak Argentyna czy Turcja, choć i tam sytuacja jest już lepsza. Co ciekawe, obligacje rynków wschodzących denominowane w walutach twardych mają dziś wyższą rentowność niż w walutach lokalnych. Do takiej przeceny nie doszło od 2008 r." – twierdził. Fundusze obligacji rynków wschodzących będą zapewne w czołówce październikowego zestawienia wyników dla poszczególnych grup strategii. Jak na razie lepiej wypadają w ostatnich tygodniach wybrane fundusze akcji rynków rozwiniętych. Te z kolei są w czołówce zestawienia od początku roku, choć obecnie liderami pozostają dwa fundusze, których wyniki zależą od notowania złota: PKO Akcji Rynku Złota i Superfund Goldfuture. paan
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności amerykańskich papierów skarbowych ostatnio spadają, ale do tegorocznych dołków jeszcze brakuje. W Polsce z kolei mamy za sobą bardzo silne umocnienie rynku obligacji. Warto kierować się trendem?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Perspektywy dla amerykańskich obligacji skarbowych są umiarkowanie negatywne – ocenia Tomasz Pawluć, zarządzający portfelem w zespole zarządzania instrumentami dłużnymi, Pekao TFI.
Jak tłumaczą zarządzający, krajowa giełda wpisuje się w globalny trend poszukiwania ciekawych rynków wschodzących, zyski spółek powinny dalej rosnąć wspierane przez ożywienie w gospodarce, a ceny akcji pomimo wzrostów pozostają niewygórowane.
Fundusze zdefiniowanej daty PPK w miarę swoich możliwości stabilizowały sytuację na warszawskim rynku, w czasie gdy OFE wyzbywały się akcji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Porozumienie między dwoma mocarstwami i bliższy koniec wojny w Ukrainie mogą dać krajowemu rynkowi dodatkowy impuls do zwyżek – przewiduje Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI. Jest też spokojny o wyniki banków, natomiast spółki konsumenckie mają skorzystać na obniżkach stóp procentowych, do których coraz bliżej.
Polityka dolewania oliwy do ognia przynosi w USA spodziewane efekty, choć raczej nie takie, o jakich marzą inwestorzy. Jesteśmy świadkami fundamentalnych zmian w postrzeganiu Stanów Zjednoczonych czy tylko sezonowych zmian nastawienia do tamtejszych aktywów?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas