Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.02.2021 06:02 Publikacja: 10.02.2021 06:02
Foto: materiały prasowe
Sporo dzieje się w ostatnim czasie na rynku metali szlachetnych, duże wahania obserwujemy szczególnie w cenie srebra. Jaka jest wasza strategia?
Mamy w ofercie dwa fundusze srebra – Superfund Silver oraz Superfund Silver Powiązany. Fundusze te mają pełną ekspozycję na zmiany cen srebra i dodatkowo kontrakty terminowe. W ofercie mamy również Superfund Alternatywny, którego 30 proc. portfela stanowią spółki wydobywające srebro. Na rynku srebra rzeczywiście dzieje się w tym roku dużo, natomiast o potencjale do zwyżek surowca mówiliśmy już od dobrych kilku miesięcy. Srebro jest niedowartościowane od lat, natomiast dopiero w ostatnim roku wygenerował się wyraźny sygnał kupna. O ile złoto w zeszłym roku pobiło szczyty sprzed dekady, o tyle srebro jest w połowie tej drogi. Ceny srebra są też bardziej zmienne, ale gdy rynek metali szlachetnych wkracza w hossę, srebro zyskuje dwa–trzy razy szybciej niż złoto. W ostatnich dwóch tygodniach sytuacja jest – delikatnie mówiąc – niestandardowa, bo złoto tak naprawdę stoi w miejscu, natomiast doszło do silnych wzrostów ceny srebra w związku z działaniami znanej już grupy inwestorów indywidualnych. Według informacji w prasie inwestorzy z grupy WallStreetBets zapowiadali m.in. zakupy fizycznego metalu, ETF-ów z ekspozycją na metal fizyczny oraz opcji call, dążąc do przebicia 35 USD za uncję do kwietnia. Mimo ogromnego zainteresowania metalem w postaci fizycznej, o czym świadczą braki zapasów u dealerów, kurs kontraktów terminowych na srebro zaliczył szybką korektę z 30 na 27 USD. Zdecydowanie większy kapitał jest obecny na rynku kontraktów terminowych i to on zdecydował o szybkim powrocie ceny. Ostatnie wzrosty miały charakter spekulacyjny. W mojej ocenie wyższe ceny srebra mają uzasadnienie w analizie fundamentalnej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności amerykańskich papierów skarbowych ostatnio spadają, ale do tegorocznych dołków jeszcze brakuje. W Polsce z kolei mamy za sobą bardzo silne umocnienie rynku obligacji. Warto kierować się trendem?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Perspektywy dla amerykańskich obligacji skarbowych są umiarkowanie negatywne – ocenia Tomasz Pawluć, zarządzający portfelem w zespole zarządzania instrumentami dłużnymi, Pekao TFI.
Jak tłumaczą zarządzający, krajowa giełda wpisuje się w globalny trend poszukiwania ciekawych rynków wschodzących, zyski spółek powinny dalej rosnąć wspierane przez ożywienie w gospodarce, a ceny akcji pomimo wzrostów pozostają niewygórowane.
Fundusze zdefiniowanej daty PPK w miarę swoich możliwości stabilizowały sytuację na warszawskim rynku, w czasie gdy OFE wyzbywały się akcji.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Porozumienie między dwoma mocarstwami i bliższy koniec wojny w Ukrainie mogą dać krajowemu rynkowi dodatkowy impuls do zwyżek – przewiduje Jakub Bentke, zarządzający AgioFunds TFI. Jest też spokojny o wyniki banków, natomiast spółki konsumenckie mają skorzystać na obniżkach stóp procentowych, do których coraz bliżej.
Polityka dolewania oliwy do ognia przynosi w USA spodziewane efekty, choć raczej nie takie, o jakich marzą inwestorzy. Jesteśmy świadkami fundamentalnych zmian w postrzeganiu Stanów Zjednoczonych czy tylko sezonowych zmian nastawienia do tamtejszych aktywów?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas