Polskie społeczeństwo szybko się starzeje, dlatego konieczne jest samodzielne oszczędzanie na emeryturę. Obecnie w dobrowolnych produktach emerytalnych przeciętny Polak ma około 50 tys. zł, co może wystarczyć na rok życia, gdyby – teoretycznie – zabrakło ZUS. Wkrótce zakończą działalność OFE, które zostaną przekształcone w IKE. Nie wiadomo, jaka część dotychczasowych uczestników OFE zdecyduje się pozostawić swoje oszczędności w nowej formule czy też przenieść je do ZUS. Według Pawła Borysa, prezesa PFR, około 80 proc. posiadaczy OFE może pozostać w IKE. Według prof. Krzysztofa Jajugi na IKE zdecyduje się więcej niż 50 proc. posiadaczy OFE.
– Przekształcenie OFE w IKE może być czynnikiem, który dodatkowo zachęci Polaków do oszczędzania – stwierdziła Małgorzata Rusewicz, prezes IZFiA. Jak dodała, zakończenie zmian w systemie emerytalnym jest niezbędne i konieczne. – Byłoby dobrze, by proces ten odbył się w spokoju i za chwilę nie pojawił się jakiś nowy pomysł dotyczący systemu emerytalnego – podkreśliła Rusewicz.
Uczestnicy konferencji poświęcili dużo uwagi narzędziom technologicznym, które mogłyby wesprzeć sprzedaż produktów emerytalnych oraz komunikację z klientami. Jednym z nich mógłby być elektroniczny podpis kwalifikowany.
Ciągłym problemem pozostaje niski poziom wiedzy ekonomicznej Polaków, co obrazuje struktura oszczędności, w której większość stanowią depozyty. – Porzuciłbym nadzieje, że młodzi ludzie, jeszcze przed podjęciem pracy, zaczną starać się o zabezpieczenie emerytalne. Wiedzę na ten temat powinni przekazywać pracodawcy, tak jak przy okazji wdrażania PPK – stwierdził Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego KNF. – Nasz system emerytalny jest na tyle dojrzały, że programy emerytalne, nawet w świadomości młodszego pokolenia, są standardowym elementem oferty pracodawcy – zauważył Mikusiński. Borys przypomniał, że ludzie nie zawsze podejmują decyzje dotyczące swojej przyszłości, zdrowia w sposób racjonalny. – Trudno jest samą edukacją przekonać do podjęcia długoterminowych decyzji finansowych, choć oczywiście warto próbować – stwierdził Borys. Dlatego PPK oparte są na domyślnym zapisie.
„Parkiet" był patronem medialnym konferencji. paan