Jak wynika z zebranych przez nas danych, w funduszach akcji polskich II połowa zeszłego roku była bardzo intensywna. Do jakich zmian doszło w portfelach?
Ciekawy ruch, nieco wbrew rynkowi, wykonał Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek, w którym wzrósł udział akcji spółek technologicznych z niecałych 29 proc. z końcem sierpnia zeszłego roku do 34,5 proc. na początku tego roku. Jednocześnie o ponad 4 pkt proc. spadł udział sektora finansowego. – W związku z obniżkami stóp procentowych w ubiegłym roku sporo działo się wokół banków. Oczywiście mieliśmy do czynienia z gwałtowną przeceną akcji, natomiast jesienią podobnie szybko notowania banków zaczęły odbijać. Po solidnym wzroście banków pojawiły się okazje w innych sektorach, w tym technologicznym – komentuje Adam Łukojć, dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcji, TFI Allianz Polska. Jak zauważa, wraz z postępami w pracach nad szczepionką inwestorzy zaczęli sięgać po spółki cykliczne, nieco zapominając o technologicznych, które zaczęły stawać się coraz bardziej atrakcyjne. – W funduszu Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek nie przywiązujemy się do określonych sektorów, jesteśmy bardzo elastyczni. W takim roku jak poprzedni miało to duże znaczenie. Zauważmy, że nasze fundusze nie zyskiwały zbyt intensywnie w pierwszych tygodniach odbicia „szczepionkowego", lecz na przełomie lat – już tak – zwraca uwagę Łukojć. – Nie przywiązywałbym większej wagi do informacji zawartych w kartach, bo kilka poprzednich miesięcy było bardzo intensywnych, a duża zmienność zachęcała do istotnego przesuwania aktywów między sektorami. Owszem, w związku ze szczepionką spółki cykliczne są dziś w dużo lepszej sytuacji i ich zwyżki były uzasadnione, nie należy jednak zapominać o firmach technologicznych, które w ostatnich miesiącach stoją nieco z boku – twierdzi ekspert TFI Allianz Polska.
W kontekście ekspozycji na firmy informatyczne trzeba wspomnieć o Skarbcu Małych i Średnich Spółek. Udział branży IT w jego aktywach w sierpniu zeszłego roku sięgał niemal 51 proc., tymczasem na początku roku było to jedynie 26,4 proc. Jednocześnie aż o 5,6 pkt proc. urosło znaczenie przedsiębiorstw przemysłowych. – Unikamy firm z problemami. Niestety, zwykle trwają one o wiele dłużej, niż na początku zakładano, i zeszły rok dobitnie to pokazał – mówił w rozmowie z „Parkietem" Michał Stalmach, zarządzający Skarbca TFI.
Spółki przemysłowe „ważą" także znacznie więcej w Generali Akcje Małych i Średnich Spółek oraz w MetLife Akcji Małych Spółek, gdzie zabrały miejsce firmom oferującym dobra luksusowe.
O ile szczepionki rozwiążą problem
Poważną przebudowę portfela ma za sobą Millennium Dynamicznych Spółek. W II połowę roku fundusz wchodził z blisko 17-proc. udziałem producentów gier, natomiast teraz jest to niecałe 11 proc. Przetasowań było jednak znacznie więcej. W portfelu pojawiły się spółki z branży motoryzacyjnej czy hutniczej, a zniknęły reprezentujące handel detaliczny, energetykę oraz nieruchomości. Zmiany te dobrze wpłynęły na stopę zwrotu. – O ile nie pojawi się mutacja koronawirusa, która będzie całkiem odporna na szczepionki, utrzymamy nasze bardzo pozytywne nastawienie do rynków akcji na najbliższe kwartały. Dotyczy to zwłaszcza grupy polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Będzie sprzyjał im tzw. efekt odłożonego popytu, zamrożonego od miesięcy – tłumaczyła niedawno Anna Otręba-Górecka, zarządzająca Millennium TFI.
W NN Średnich i Małych Spółek jedną z większych zmian w ostatnich miesiącach był wzrost udziału spółek finansowych, o 9,3 proc., do ponad 20 proc. aktywów. Warto pamiętać, że tego typu firmy mają za sobą duży wzrost notowań, więc zmiana struktury portfela mogła być częściowo spowodowana zwyżkami wycen.