NN (L) Total Return jest subfunduszem funduszu parasolowego NN SFIO i realizuje politykę inwestycyjną funduszu zamkniętego. Strategia inwestycyjna subfunduszu jest analogiczna do sprawdzonej polityki funduszu zamkniętego NN Total Return FIZ, którego likwidacja rozpocznie się 9 kwietnia.
Celem NN (L) Total Return jest wypracowanie stopy zwrotu netto przekraczającej WIBOR 1Y o 4 pkt proc. rocznie w pełnym cyklu inwestycyjnym wynoszącym od trzech do pięciu lat. Subfundusz może inwestować – zarówno na długo (pod wzrost notowań) jak i na krótko (pod spadki) w szerokie spektrum płynnych instrumentów finansowych: akcje, kontrakty terminowe na akcje i indeksy giełdowe, obligacje skarbowe i korporacyjne, obligacje typu high-yield i rynków wschodzących oraz jednostki uczestnictwa innych funduszy, w szczególności ETF na zagraniczne rynki. NN (L) Total Return może osiągnąć negatywną ekspozycję na rynek akcji, m.in. za pośrednictwem derywatów oraz krótkiej sprzedaży.
- NN (L) Total Return co do zasady nie ma zarabiać więcej niż szeroki rynek akcji polskich, tylko powtarzalnie generować dodatnią stopę zwrotu i nie dopuszczać do dużych osunięć wartości kapitału – komentuje Oliwer Prandecki, zarządzający NN (L) Total Return, a wcześniej – również NN Total Return FIZ.
Wartość aktywów netto NN (L) Total Return jest wyceniania w każdym dniu roboczym, jednostki subfunduszu można kupować i umarzać codziennie.
- Uważamy, że nasza autorska strategia absolutnej stopy zwrotu z powodzeniem realizowana od 2017 r. ma szanse spotkać się ze sporym zainteresowaniem inwestorów. Postanowiliśmy uruchomić ją w formule SFIO ze względu na ograniczony potencjał sprzedażowy funduszy zamkniętych – tłumaczy Radosław Sosna, dyrektor sprzedaży, marketingu i produktów w NN Opłata za zarządzanie w NN (L) Total Return wynosi 2,5 proc., minimalny horyzont inwestycyjny to cztery lata, zaś ryzyko mierzone wskaźnikiem SRRI zostało wyliczone na 5 w siedmiostopniowej skali, jest więc stosunkowo wysokie.