Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych

Jak co roku staramy się przybliżyć naszym czytelnikom meandry rozliczenia rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Publikacja: 15.04.2024 06:00

Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych

Foto: Fot. shutterstock

W niniejszym artykule znajdą państwo kilka praktycznych wskazówek odnoszących się zarówno do zeznania PIT-38 – podstawowej deklaracji w obrębie tzw. podatku od dochodów z odpłatnego zbycia i realizacji instrumentów finansowych – jak i porad związanych z rozliczeniem „podatku Belki”, czyli zryczałtowanego podatku od takich przychodów, jak dywidendy czy odsetki.

W tytule niniejszego artykułu zawarte jest rozróżnienie, które w pewien sposób powinno definiować nasze podejście do rozliczenia podatkowego za dany rok. Dla większości podatników rozliczenie to, od kilku już lat, może mieć charakter „pasywny” w tym sensie, że nie są oni skazani na wypełnianie papierowej deklaracji, ale – przy założeniu, iż korzystają z usług instytucji finansowych wystawiających kompletną informację PIT-8C – mogą skorzystać z zeznania elektronicznego przygotowanego na stronie www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Takie „pasywne” podejście do rozliczenia za 2023 rok nie oznacza, że nie musimy gotowego zeznania modyfikować czy uzupełniać, jednak w znaczący sposób determinuje ono nasz stosunek do danych zawartych w informacjach PIT-8C. Oznacza bowiem, że w zasadzie nie dokonujemy żadnej szczegółowej i wnikliwej analizy zasad oraz danych, które informacje PIT-8C prezentują, a nasze ewentualne czynności sprawdzające powinny ograniczyć się jedynie do upewnienia, że:

Pozostało 90% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Finanse
GPW z wyższymi przychodami i zyskami. Spadek EBITDA
Finanse
PZU wypłaci akcjonariuszom sutą dywidendę. Kurs w górę
Finanse
Unia rynków może przynieść więcej zagrożeń niż szans dla Polski
Finanse
Rezerwy NBP bronią złotego przed utratą wartości
Finanse
Na GlobalConnect wciąż hula wiatr. GPW głowi się nad tym rynkiem
Finanse
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa rozstrzygnięta. Kto wygrał?