Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 16:59 Publikacja: 15.04.2024 06:00
Foto: Fot. shutterstock
W niniejszym artykule znajdą państwo kilka praktycznych wskazówek odnoszących się zarówno do zeznania PIT-38 – podstawowej deklaracji w obrębie tzw. podatku od dochodów z odpłatnego zbycia i realizacji instrumentów finansowych – jak i porad związanych z rozliczeniem „podatku Belki”, czyli zryczałtowanego podatku od takich przychodów, jak dywidendy czy odsetki.
W tytule niniejszego artykułu zawarte jest rozróżnienie, które w pewien sposób powinno definiować nasze podejście do rozliczenia podatkowego za dany rok. Dla większości podatników rozliczenie to, od kilku już lat, może mieć charakter „pasywny” w tym sensie, że nie są oni skazani na wypełnianie papierowej deklaracji, ale – przy założeniu, iż korzystają z usług instytucji finansowych wystawiających kompletną informację PIT-8C – mogą skorzystać z zeznania elektronicznego przygotowanego na stronie www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Takie „pasywne” podejście do rozliczenia za 2023 rok nie oznacza, że nie musimy gotowego zeznania modyfikować czy uzupełniać, jednak w znaczący sposób determinuje ono nasz stosunek do danych zawartych w informacjach PIT-8C. Oznacza bowiem, że w zasadzie nie dokonujemy żadnej szczegółowej i wnikliwej analizy zasad oraz danych, które informacje PIT-8C prezentują, a nasze ewentualne czynności sprawdzające powinny ograniczyć się jedynie do upewnienia, że:
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mamy rekordy na warszawskiej giełdzie, niedługo zaczną spadać stopy procentowe. To jest dobry czas, aby zainwestować w promocję i marketing rynku kapitałowego – mówi Tomasz Bardziłowski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu obligacje skarbowe sześciu serii o łącznej wartości 8 291,9 mln zł, podał resort. Popyt wyniósł łącznie 10 217,1125 mln zł.
Posiadacze hipotek ze stałym oprocentowaniem mogą czuć się coraz bardziej sfrustrowani, bo ich raty nie spadną w najbliższym czasie. Jaką ofertę przygotowują dla nich banki?
Chociaż w piątek indeksy warszawskiej giełdy notowały niewielkie zmiany, to emocji na szerokim rynku i tak nie brakowało. W centrum uwagi było m.in. Dino, JSW, Alior, Będzin czy też Spyrosoft.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
– To historyczny moment dla polskiego rynku kapitałowego i symbol zaufania inwestorów do siły naszej gospodarki i potencjału polskich spółek – tak zdobycie przez indeks szerokiego rynku poziomu 100 tys. pkt skomentował Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
W czwartek WIG przebił pierwszy raz w historii poziom 100 tys. pkt. Wydarzenie to nie uszło uwadze m.in. ministrowi finansów, Andrzejowi Domańskiemu oraz przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas