Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 06:16 Publikacja: 01.01.2024 21:00
Foto: Fotorzepa
Przed rokiem eksperci, którzy wzięli udział w naszej ankiecie, trafnie przewidzieli kierunek, w jakim będą podążać główne indeksy warszawskiej giełdy po rozczarowującym pod względem stóp zwrotu 2022 roku, kiedy indeks WIG stracił ponad 17 proc., a WIG20 zniżkował aż o 21 proc. Nie docenili jednak w pełni możliwości krajowego rynku akcji, który pozytywnie zaskoczył nawet największych optymistów wśród typujących.
Z zebranych przez „Parkiet” przed rokiem prognoz wynikało, że indeks WIG zakończy 2023 rok na poziomie 62 690 pkt (startując z poziomu nieco ponad 57 tys. pkt), a WIG20 dobije do prawie 2000 pkt (z 1792 pkt). Warto jednak zaznaczyć, że rozpiętość prognoz analityków była duża, ale nawet najbardziej optymistyczne przewidywania sprzed roku zakładające zwyżkę indeksu szerokiego rynku do 70 220 pkt okazały się zbyt zachowawcze. Tymczasem WIG zakończył miniony rok w okolicach 79 tys. pkt. Natomiast w przypadku indeksu blue chips najwięksi optymiści widzieli go na poziomie 2350 pkt, do którego jednak zabrakło raptem kilku punktów. Można więc założyć, że tylko w przypadku WIG20 najbardziej optymistyczna prognoza okazała się trafiona.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mamy rekordy na warszawskiej giełdzie, niedługo zaczną spadać stopy procentowe. To jest dobry czas, aby zainwestować w promocję i marketing rynku kapitałowego – mówi Tomasz Bardziłowski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu obligacje skarbowe sześciu serii o łącznej wartości 8 291,9 mln zł, podał resort. Popyt wyniósł łącznie 10 217,1125 mln zł.
Posiadacze hipotek ze stałym oprocentowaniem mogą czuć się coraz bardziej sfrustrowani, bo ich raty nie spadną w najbliższym czasie. Jaką ofertę przygotowują dla nich banki?
Chociaż w piątek indeksy warszawskiej giełdy notowały niewielkie zmiany, to emocji na szerokim rynku i tak nie brakowało. W centrum uwagi było m.in. Dino, JSW, Alior, Będzin czy też Spyrosoft.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
– To historyczny moment dla polskiego rynku kapitałowego i symbol zaufania inwestorów do siły naszej gospodarki i potencjału polskich spółek – tak zdobycie przez indeks szerokiego rynku poziomu 100 tys. pkt skomentował Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
W czwartek WIG przebił pierwszy raz w historii poziom 100 tys. pkt. Wydarzenie to nie uszło uwadze m.in. ministrowi finansów, Andrzejowi Domańskiemu oraz przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas