UOKiK nałożył karę na Aforti

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka złamała prawo, namawiając do zainwestowania w „ofertę wekslową”. Zarząd nie zgadza się z decyzją Urzędu.

Publikacja: 21.08.2023 09:25

UOKiK nałożył karę na Aforti

Foto: materiały prasowe

UOKiK nałożył na spółkę karę w wysokości ponad 790 tys. zł. Urząd argumentuje, że firma dawała konsumentowi niesłuszne podstawy do przekonania, że jej oferta charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i pewnością zwrotu kapitału. Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej.

- Klienci, którzy nabyli produkty Aforti Holding, zostali pozbawieni prawdziwej i pełnej informacji o ryzyku wynikającym z inwestycji. Mylne wyobrażenie niestety mogło mieć wpływ na podjęcie przez nich decyzji dotyczącej umowy. Praktykę polegającą na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji na temat oferty uznaliśmy za wysoce szkodliwą - komentuje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Czytaj więcej

Nowa spółka na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Ze skarg, które dotarły do UOKiK wynika, że Aforti zapewniało m.in. w rozmowach telefonicznych, że jest to pewna inwestycja ze stałym oprocentowaniem i regularnie wypłacanymi odsetkami. Co więcej, deklaracjom towarzyszyły zapewnienia o braku jakichkolwiek ryzyk.

UOKiK podkreśla, że posługiwanie się w relacjach z konsumentami wekslem, w sposób w jaki robiła to spółka Aforti, było sprzeczne z jego funkcją. Do weksli nie stosuje się przepisów o instrumentach finansowych czy ofercie publicznej, np. nie jest wymagane informowanie o ryzyku, wartości zabezpieczenia weksla, jego wystawcy i przedsięwzięciu. Całe ryzyko ponosi więc konsument, który nie ma gwarancji zwrotu pieniędzy ani zysku.

W styczniu 2021 r. spółka zaprzestała emisji weksli. Zarząd nie zgadza się z decyzją UOKiK. Zapowiada, że będzie dochodził jej uchylenia. Podkreśla, że decyzja nie jest prawomocna.

Czytaj więcej

Aforti: nie jesteśmy piramidą finansową
Finanse
Prezes GPW: Giełda musi wrócić do korzeni, a nie rozwijać start-upy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Finanse
Przemysław Wierzbicki, KKLW.: Rośnie liczba restrukturyzacji i upadłości
Finanse
Zadłużenie PFR zaczęło spadać
Finanse
PZU wypłaci sowitą dywidendę. A inwestorzy czekają na strategię
Finanse
Bliższe spojrzenie na koncentrację
Finanse
Drastyczny spadek udziału kredytów w gospodarce