UOKiK nałożył karę na Aforti

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka złamała prawo, namawiając do zainwestowania w „ofertę wekslową”. Zarząd nie zgadza się z decyzją Urzędu.

Publikacja: 21.08.2023 09:25

UOKiK nałożył karę na Aforti

Foto: materiały prasowe

UOKiK nałożył na spółkę karę w wysokości ponad 790 tys. zł. Urząd argumentuje, że firma dawała konsumentowi niesłuszne podstawy do przekonania, że jej oferta charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i pewnością zwrotu kapitału. Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej.

- Klienci, którzy nabyli produkty Aforti Holding, zostali pozbawieni prawdziwej i pełnej informacji o ryzyku wynikającym z inwestycji. Mylne wyobrażenie niestety mogło mieć wpływ na podjęcie przez nich decyzji dotyczącej umowy. Praktykę polegającą na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji na temat oferty uznaliśmy za wysoce szkodliwą - komentuje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Czytaj więcej

Nowa spółka na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Ze skarg, które dotarły do UOKiK wynika, że Aforti zapewniało m.in. w rozmowach telefonicznych, że jest to pewna inwestycja ze stałym oprocentowaniem i regularnie wypłacanymi odsetkami. Co więcej, deklaracjom towarzyszyły zapewnienia o braku jakichkolwiek ryzyk.

UOKiK podkreśla, że posługiwanie się w relacjach z konsumentami wekslem, w sposób w jaki robiła to spółka Aforti, było sprzeczne z jego funkcją. Do weksli nie stosuje się przepisów o instrumentach finansowych czy ofercie publicznej, np. nie jest wymagane informowanie o ryzyku, wartości zabezpieczenia weksla, jego wystawcy i przedsięwzięciu. Całe ryzyko ponosi więc konsument, który nie ma gwarancji zwrotu pieniędzy ani zysku.

W styczniu 2021 r. spółka zaprzestała emisji weksli. Zarząd nie zgadza się z decyzją UOKiK. Zapowiada, że będzie dochodził jej uchylenia. Podkreśla, że decyzja nie jest prawomocna.

Czytaj więcej

Aforti: nie jesteśmy piramidą finansową
Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW