Zmarł Andre Helin

Nie żyje prezes BDO. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci na polskim rynku audytu. Autorytet w dziedzinie finansów i rachunkowości. Zawsze podkreślał, że największą wartością są ludzie.

Publikacja: 20.12.2022 12:00

Zmarł Andre Helin

Foto: Fotorzepa

Informację o śmierci Helina potwierdziło BDO.

„ Nam, pracownikom BDO nie sposób opisać smutku i straty, jaką po sobie zostawił Prezes dr Andre Helin. Był szefem, który zawsze dbał o swój Zespół. Ludzie byli dla niego największą wartością” - czytamy na stronie internetowej.

Andre Helin był założycielem i prezesem BDO od samego początku powstania firmy. W Polsce rozpoczął aktywność zawodową w 1989 r. Szkolił i doradzał wielu podmiotom w zakresie prywatyzacji. Był doktorem nauk ekonomicznych i biegłym rewidentem. Autorem licznych publikacji stanowiących standard w polskiej rachunkowości. Miał wieloletnią praktykę we współpracy z instytucjami finansowymi, krajowymi i zagranicznymi grupami kapitałowymi, spółkami giełdowymi oraz przedsiębiorstwami rodzinnymi. Mocno rozwinął BDO – dziś firma ma biura w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu, zatrudniając w sumie niemal trzystu konsultantów i ekspertów.

Helin od lat współpracował z redakcją „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”. Pisał felietony, udzielał komentarzy i wywiadów. Ostatni przeprowadziliśmy zaledwie kilka dni przed jego śmiercią. Ukazał się z datą 19 grudnia. W nim - jak zawsze - Helin położył mocny nacisk na sprawy związane z kadrami, zwracają uwagę na kurczącą się liczbę firm audytorskich i biegłych rewidentów.

- To temat, który powtarzam jak mantrę od początku mojej działalności w Polsce, a zacząłem ją w 1989 r. Zawód biegłego rewidenta, poza tym, że jest zawodem zaufania publicznego, jest profesją, która wymaga niezwykle szerokich horyzontów (…). Trzeba też pamiętać, że praca w audycie to trudności w zachowaniu równowagi work life balance, o którą to najmłodsze pokolenie wchodzące na rynek pracy dba wyjątkowo, co jest absolutnie godne pochwały - podkreślał.

Zawsze otwarcie wypowiadał się również w kwestii przeregulowania rynku, zarówno audytowego, jak i kapitałowego.

- Wydawać się mogło, że liczące klika tysięcy stron wszelkiego rodzaju akty prawne regulujące działania rynku kapitałowego zawierają już wszystko, ale patrząc na dzisiejszą rzeczywistość, chyba się mylę – mówił rok temu, podsumowując 30-lecie działalności BDO. Pewne nadzieje na odbiurokratyzowanie pokładał w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, mówiąc: „historia zatacza koło i kto wie, może znowu dojdziemy do sytuacji, w której na rynku jest więcej spółek giełdowych niż aktów prawnych. Serdecznie tego życzę wszystkim uczestnikom rynku kapitałowego”.

Zmarł nagle. Informację o jego śmierci BDO podało 19 grudnia.

Finanse
Obroty na rynku głównym GPW wzrosły o 85,2% r/r do 33,3 mld zł w kwietniu
Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów