Polki biorące udział w badaniu najchętniej inwestują obecnie w kryptoaktywa (36 proc.) i gotówkę (36 proc.), a następnie akcje krajowe (32 proc.). W przyszłości planują w pierwszej kolejności inwestować w kryptowaluty, a w drugiej w towary (jak ropa, złoto czy miedź) co potwierdza, że kryptoaktywa wchodzą na dobre do głównego nurtu.
Wyniki pochodzą z globalnego badania 9500 kobiet-inwestorek przeprowadzonego przez globalną platformę inwestycyjną eToro. W badaniu wzięło udział 500 inwestujących Polek.
Kobiety są również super oszczędzającymi: połowa ankietowanych inwestuje co miesiąc, a 15 proc. z nich inwestuje prawie połowę swoich miesięcznych dochodów (45 proc.). Inwestują, aby zwiększyć swoje oszczędności, uzupełnić dochody, poprawić styl życia i uzyskać niezależność finansową.
Kobiety w Polsce inwestują głównie, aby wygenerować większy dochód (77 proc.), ale 38 proc. jako powód podaje ciekawość. Jedna trzecia z nich walczy w ten sposób z brakiem odsetek na koncie bankowym, a 28 proc. traktuje inwestowanie jako wyzwanie.
Prawie 62 proc. korzysta z różnych źródeł, aby się edukować, a 59 proc. szuka pomysłów na nowe inwestycje. Podczas researchu 46 proc. szuka potwierdzenia dla swoich decyzji inwestycyjnych i obranej strategii. Prawie jedna czwarta (23 proc.) w ogóle nie wie, w co inwestować, ale ponad połowa widzi potrzebę większej edukacji w tym zakresie. Natomiast prawie połowa (49 proc.) potrzebuje kobiecych wzorców mówiących o inwestowaniu. Oprócz korzystania z Google, w dużym stopniu opierają się na osobistych rekomendacjach, aby uzyskać informacje o tym, jak i kiedy inwestować - 41 proc. zwraca się do przyjaciół, rodziny lub współpracowników, aby uzyskać informacje na temat inwestowania.