- Strategia jest po to aby nadać kierunek, pokazać cele i instrumenty do ich realizacji. Strategia powinna być realizowana na każdym poziomie rynku: legislacyjnym, nadzorczym i operacyjnym przez wszystkich uczestników rynku. Rynek kapitałowy to wspólne dobro - mówiła Teresa Czerwińska "Parkietowi".
Jakie dokładnie rozwiązania są proponowane w projekcie strategii?
MF chce położyć nacisk m.in. na edukację. "Jednym z pomysłów w zakresie edukacji finansowej społeczeństwa jest popularyzacja inwestycji w obligacje skarbowe – jest to produkt w pełni gwarantowany przez Skarb Państwa, tym samym bezpieczny. Ponadto, chcielibyśmy dystrybuować obligacje skarbowe przez aplikacje mobilne. Takie działania mogą również wesprzeć budowę w Polsce tzw. kultury oszczędzania" - przekonuje MF.
Edukacja ma również objąć emitentów. Dla nich przewidziane są również inne rozwiązania. "Istotną barierą dla rozwoju naszego rynku są również niedostatecznie rozwinięte relacje inwestorskie, zbyt niska kultura komunikacji i brak ciągłości relacji pomiędzy emitentem a inwestorem. Dlatego już teraz, niezależnie od wdrożenia Strategii proponujemy w ramach implementacji przepisów dyrektywy o prawach akcjonariuszy umożliwienie emitentom prowadzenie programów lojalnościowych" - proponuje ministerstwo. Jednym z pomysłów jest również utworzenie rejestru posiadaczy papierów wartościowych, który umożliwiłby emitentom łatwy i sprawny dostęp do informacji o swoich inwestorach.
MF nie wyklucza, że w ostatecznym kształcie strategii znajdą się również rozwiązania z zakresu podatków. Proponowane działania to: