Spore zmiany w egzaminach CFA

Jednym z najbardziej prestiżowych tytułów zawodowych w świecie finansów jest certyfikat Chartered Financial Analyst (CFA). Wkrótce przystępujących do egzaminu czekają zmiany: będzie on przeprowadzany online, a pula pytań zmniejszy się o 25 proc.

Publikacja: 04.02.2020 12:37

Spore zmiany w egzaminach CFA

Foto: Adobestock

Egzamin CFA składa się z trzech etapów, dwa pierwsze to test jednokrotnego wyboru, bez kary za złą odpowiedź. Z kolei najtrudniejszy, trzeci etap jest w połowie testem, a w połowie polega na opisowej odpowiedzi na konkretne pytania.

Zmniejszona liczba zadań dotyczyć będzie jedynie pierwszego etapu. Zawierał on dotąd 240 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w ciągu sześciu godzin. Liczba pytań zostanie zredukowana do 180. Przystępujący do egzaminu muszą zmierzyć się z zagadnieniami m.in. z inwestowania na rynku akcji, psychologii rynku, rynku długu i instrumentów pochodnych. Zakres tematyczny pozostanie jednak niezmieniony.

– Obejmuje on identyczne tematy o tym samym stopniu szczegółowości. Utrzymujemy ten sam rygor i te same obowiązujące standardy – powiedziała Lisa Plaxco, szefowa programu CFA.

W tym tygodniu CFA otworzy rejestrację na egzamin pierwszego poziomu, który odbędzie się w grudniu. Będzie to ostatni egzamin, który kandydaci rozwiążą na papierze. Począwszy od 2021 r. będzie on przeprowadzany w formie elektronicznej cztery razy w roku.

Przez ponad dziesięć lat pierwszy etap egzaminu odbywał się w dwa razy w roku, w czerwcu i grudniu. W ramach nowego systemu zainteresowani egzaminem będą mieli możliwość przystąpienia w jednym z centrów instytutu (w Polsce mieści się w Warszawie) w lutym, maju, sierpniu i listopadzie.

– Nasze nowe możliwości cyfrowego przeprowadzania testów lepiej odzwierciedlają dzisiejszą praktykę w miejscu pracy, jednocześnie umożliwiając nam unowocześnienie egzaminu i zwiększenie dostępu dla większej liczby kandydatów – stwierdziła w oświadczeniu Margaret Franklin, prezes Instytutu CFA.

Co roku do egzaminu przystępowało tysiące kandydatów, jednak zdawalność nie była na wysokim poziomie. W ubiegłym roku pierwszy etap zaliczyło tylko 41 proc. z ponad 157 tys. kandydatów. Instytut CFA przeprowadził grudniowy test w 87 miastach na całym świecie, również w Warszawie. Najwięcej, bo aż 59 proc. kandydatów na całym świecie, pochodziło z regionu Azji i Pacyfiku.

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW