Uzyskanie autoryzacji potwierdza także, na zasadzie jednolitego paszportu, gotowość do świadczenia przez KDPW usług zgodnych z unijnymi standardami na terenie całej UE, w tym rejestrowania i przechowywania instrumentów finansowych oraz dokonywania rozrachunku transakcji.
- Decyzja KNF jest ważna dla podmiotów działających na polskim rynku kapitałowych, w szczególności banków, domów maklerskich i systemów obrotu, dla których Krajowy Depozyt jest kluczowym dostawcą usług w zakresie przechowywania i rozrachunku papierów wartościowych – wskazuje Maciej Trybuchowski, prezes KDPW. - W celu dostosowania do wymogów CSDR, Krajowy Depozyt przygotował i wdrożył pakiet zmian systemowych, które objęły kluczowe obszary funkcjonowania KDPW takie jak: systemy informatyczne , obsługę połączeń operacyjnych z innymi centralnymi depozytami, oraz szeroko rozumiany obszar korporacyjny – dodaje.
Celem rozporządzenia CSDR jest ujednolicenie na poziomie europejskim wymogów dotyczących świadczenia usług przez centralne depozyty papierów wartościowych oraz usprawnienie rozrachunku papierów wartościowych, realizowane w szczególności poprzez harmonizację zasad rozrachunku stosowanych na rynkach europejskich.