- Od paru dni obserwujemy lokalne, czyli występujące tylko w niektórych placówkach, lekkie zwiększenie operacji wypłat gotówki. Na bieżąco monitorujemy sytuację i dowozimy gotówkę do tych oddziałów, gdzie jest ona potrzebne – mówi Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP. Zapewnia, że z punktu widzenia całkowitej płynności banku jest to nieistotne zjawisko.
Gotówka ma wzięcie
W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innych banków. - Obserwujemy wzmożone wypłaty gotówkowe w oddziałach – przyznaje Marcin Herman, rzecznik Alior Banku, dodając że płatności realizowane są na bieżąco. - Nie mamy problemów z gotówką. Obserwujemy zwiększone zainteresowanie naszych klientów wypłatami, dopasowujemy się do tego zapotrzebowania. Z uwagi na większy niż dotychczas ruch – mogą zdarzać się opóźnienia w dostawach gotówki wynikające głównie z ograniczeń logistycznych u dostawców. Na bieżąco uzupełniamy gotówkę w bankomatach – mówi Monika Nowakowska, rzeczniczka Santander Banku Polska.
Aby wypłacić większe kwoty w bankach – rzędu 20-30 tys. zł i więcej (progi te są różne w poszczególnych instytucjach), należy zgłosić wcześniej taki zamiar, gotówka będzie dostępna zwykle dzień lub dwa od notyfikacji. Jednak z naszych informacji wynika, że w niektórych oddziałach może chwilowo brakować pieniędzy. Narodowy Bank Polski nie odpowiedział na nasze pytanie o ewentualne problem z obsługą gotówkową banków.
- Monitorujemy sytuację, pieniądze w bankomatach i bankach są systematycznie uzupełniane. Transakcje obsługiwane są na bieżąco. Zachęcamy jednak do obrotu bezgotówkowego, polski system bankowy jest do tego gotowy. Według epidemiologów gotówka jest nośnikiem bakterii i wirusów, apelujemy o ograniczanie kontaktu z gotówką do minimum – mówi Przemysław Barbrich, rzecznik Związku Banków Polskich. Z danych ZBP wynika, że na koniec września 18,1 mln klientów aktywnie korzystało z bankowości internetowej a 10,4 mln z mobilnej. Kart płatniczych na polskim rynku było wtedy 42,1 mln (w tym 28,1 mln aktywnych), możliwość płatności zbliżeniowej ma 36,2 mln kart. Terminali płatniczych było 868 tys. ZBP deklaruje, że wspólnie z Fundacją Polska Bezgotówkowa może szybko wprowadzić dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy terminali.
Wszystkie ankietowane przez nas banki zachęcają klientów do korzystania bankowości internetowej i aplikacji mobilnej, a w przypadku zakupów do korzystania z płatności bezdotykowych. Do obrotu bezgotówkowego zachęcała także minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wcześniej podobne zalecenia wystosowała WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).