Apele o zniesienie podatku słychać praktycznie ze wszystkich stron. Upomina się o to branża maklerska, przedstawiciele inwestorów indywidualnych, emitentów czy funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.
Głos rynku
Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, podkreśla nawet, że zniesienie podatku szczególnie teraz mogłoby pomóc rynkowi. – Zniesienie podatku od zysków kapitałowych w obecnej sytuacji miałoby dwa warte uwagi skutki – mówi Rusewicz. – Po pierwsze, część wolnych zasobów kapitałowych, np. gospodarstw domowych, które znajdują się na nieoprocentowanych rachunkach bieżących bądź nisko oprocentowanych lokatach, mogłaby trafić na rynek kapitałowy, a przez to polskie przedsiębiorstwa potrzebujące obecnie gotówki dostałyby wsparcie – wyjaśnia.
Wskazuje na to również Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich. – Dostępność do środków poprzez rynek kapitałowy jest szczególnie istotna dla najbardziej dynamicznych i innowacyjnych firm w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy możliwość uzyskania kapitału na inwestycje poprzez kredyt bankowy jest szczególnie utrudniona, z czym możemy mieć do czynienia w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi stymulujących konwersję oszczędności w kapitał dostępny na rynku kapitałowym są zachęty do inwestowania lub, jak w przypadku polskim, zniesienie podatku giełdowego (tzw. podatku Belki). Potrzebna jest więc polityka gospodarcza, która zachęca społeczeństwo do inwestycji dla dobra polskich firm i społeczeństwa – przekonuje Markiewicz.
Rusewicz dodaje, że nie jest to jedyny argument przemawiający za tym, aby zrezygnować z podatku Belki. – Doświadczenia ostatnich spadków nie sprzyjają obecnie społecznemu nastawieniu do inwestowania na giełdzie czy na rynku długu, a zwolnienie podatkowe podniosłoby konkurencyjność tych form pomnażania majątku wobec istniejących alternatyw. Zniesienie podatku Belki mogłoby zatem wesprzeć pakiet działań mających wspierać gospodarkę. Warto nadmienić, że właśnie teraz rynek będzie oferował ciekawe możliwości inwestycyjne – dodaje prezes IZFiA i IGTE.