29 lat od pierwszej sesji giełdowej

16 kwietnia 1991 odbyła się pierwsza sesja na warszawskiej giełdzie. Notowanych było wtedy pięć spółek. Udział w sesji wzięło siedem domów maklerskich.

Aktualizacja: 16.04.2020 12:41 Publikacja: 16.04.2020 12:34

29 lat od pierwszej sesji giełdowej

Foto: materiały prasowe

Zanim jednak odbyła się pierwsza sesja, 12 kwietnia Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych. To otworzyło drogę do rozwoju rynku. Kilka dni później, 16 kwietnia w samo południe, w byłym gmachu komitetu centralnego, na świeżo wylakierowanym parkiecie, przy pożyczonych komputerach, atrapach telefonów, przeprowadzono pierwszą sesję.

- Do pierwszej sesji przygotowałem się bardzo intensywnie przez cały rok, ale jak to zwykle z debiutami bywa, wiele najważniejszych spraw trzeba było załatwiać w ostatniej chwili. Bardzo się baliśmy, że arkusz zleceń się nie wypełni, że nie będzie zainteresowania handlem. Baliśmy się, czy kursy transakcyjne uda się ustalić. Nikt z nas nie myślał o żadnej konferencji prasowej, nikt tego nie organizował, ale zjawiło się bardzo dużo ludzi, masę dziennikarzy z kamerami. Dwa razy w życiu byłem świadkiem takiej sytuacji, którą mogę nazwać historyczną. Raz podczas mszy papieskiej w 1978 r., a drugi raz właśnie wtedy, gdy musiałem wygłosić informację o przebiegu pierwszych transakcji. - wspominał kilka lat temu na łamach „Parkietu" Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW. - Uruchomienie parkietu w Warszawie to była improwizacja, której jednak towarzyszyła głęboka motywacja, by zbudować giełdę według nowoczesnych wzorców światowych. Pomagali nam partnerzy z Francji, brak doświadczenia nadrabialiśmy zaangażowaniem - dodawał

Na pierwszej sesji notowanych było pięć firm: Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable, Exbud. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 1990 zł.

Dzisiaj żadna ze spółek, która notowana była na pierwszej sesji, nie jest już obecna na GPW. Rynek w ciągu 29 lat przebył jednak bardzo długą drogę. Dzisiaj warszawska giełda jest największym rynkiem w Europie Środkowo – Wschodniej. Na głównym rynku notowane są 444 spółki, a ich łączna kapitalizacja to ponad 800 mld zł. Warszawa pod względem kapitalizacji firm, a także obrotów rynkowych wyraźnie przebija m.in. giełdę wiedeńską, z którą przez lata rywalizowała o prym w Europie Środkowo – Wschodniej.

Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych