Jak podkreśla Depozyt, celem zmian jest stymulowanie rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, w tym zwłaszcza poprzez zachęcanie emitentów do pozyskiwania kapitału w drodze nowych emisji akcji oraz dłużnych papierów wartościowych, a także utrzymanie zachęt dla emitentów certyfikatów strukturyzowanych do poszerzenia oferty produktowej tych instrumentów kierowanej na rynek polski.

Zmiany są przewidziane tylko dla tych uczestników KDPW, którzy złożyli oświadczenia wyrażające zgodę na przesyłanie im faktur w postaci elektronicznej. Jak podkreśla KDPW, ma to na celu zarówno ochronę środowiska poprzez redukcję zużywanego papieru, jak również ograniczenie ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Na jakie konkretnie obniżki mogą liczyć uczestnicy KDPW? Od 1 czerwca do końca roku następuje m.in. czasowe zwolnienie z opłaty pobieranej z tytułu zarejestrowania na kontach pomocniczych jednostkowych praw poboru. To samo tyczy się opłaty pobieranej z tytułu rejestracji akcji w depozycie papierów wartościowych. Czasowo, od początku lipca, obniżona zostanie również wysokość opłaty z tytułu obsługi wypłaty korzyści z obligacji, bankowych papierów wartościowych bądź listów zastawnych, albo z tytułu wykupu tych instrumentów.

Przedłużone zostanie natomiast zwolnienie z opłat dotyczących obsługi wykupów certyfikatów inwestycyjnych. Dłużej także będzie obowiązywała obniżona wysokość opłaty z tytułu rejestracji obligacji, listów zastawnych albo certyfikatów inwestycyjnych, dokonanej za pośrednictwem agenta emisji. Podobnie będzie m.in. w przypadku opłaty z tytułu rejestracji i obsługi wypłat i wykupów certyfikatów strukturyzowanych. PRT