Specjaliści wskazali, że w ubiegłym roku doszło do wielu ważnych i ciekawych zmian. Istotnych zmian dokonano m.in. w przypadku podatku u źródła, przepisie, który limituje koszt uzyskania przychodu przy usługach niematerialnych od osób powiązanych, oraz w ramach cen transferowych.
- Podatek u źródła został od 2019 r. bardzo istotnie i szczegółowo uregulowany, szczególnie jeśli chodzi o obowiązki płatników. Jest to pewna rewolucja, ponieważ wcześniej te przepisy nie regulowały tak dokładnie ich obowiązków. Ponadto istotną zmianą jest wprowadzenie dodatkowej metody poboru podatku u źródła: przy kwotach od 2 mln zł w górę, odchodzi się od metody stosowania zwolnienia, czy ulgi podatkowej przy wypłacie, na rzecz obowiązkowej zapłaty podatku i prawa do żądania zwrotu nadpłaty – mówił Piotr Maksymiuk, senior associate w Baker McKenzie. Dodał, że przepisy nie zostały jeszcze w pełni wprowadzone, natomiast od 2021 r. będą już w pełni stosowane.
Z kolei Tomasz Chentosz, counsel w Baker McKenzie mówił, że ceny transferowe już od kilku lat są przedmiotem dużego zainteresowania organów skarbowych. Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu wskazuje, że jego zdaniem jest to obszar agresywnych optymalizacji podatkowych. - Dlatego od kilku lat stopniowo wprowadzane są kolejne obowiązki dokumentacyjne i raportowania transakcji, oraz prowadzone są kontrole podatkowe w zakresie cen transferowych. Covid na kilka miesięcy zatrzymał szereg kontroli, czy też znacząco je spowolnił. Jednak od pewnego czasu widać ponownie kontrole w obszarze cen transferowych – mówił Tomaz Chentosz.
W przyszłym roku czekają nas zmiany m.in. na rynku krajowym. Z dużym prawdopodobieństwem zostaną wprowadzone zmiany w ramach pakietu slim. Można się spodziewać wielu uproszczeń, oraz kilku pułapek.
- Zostanie zlikwidowany wymóg posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta. Obecnie, jeśli podatnik wystawia fakturę VAT, a następnie udziela rabatu, albo następuję zwrot towaru i wystawiana jest faktura korygującą wówczas musi on otrzymać potwierdzenie otrzymania faktury korygującej - mówił Piotr Tatara, senior associate w Baker McKenzie.