W 2020 roku polscy klienci Saxo Banku inwestowali w spółki reprezentujące zróżnicowane branże – najczęściej były to surowce, transport, usługi finansowe, ale też producent mięsa roślinnego i firma organizująca kosmiczne podróże - pisze Tomasz Szymula, analityk Saxo Banku. Tak popularne na całym świecie spółki BigTech nie były wcale w centrum zainteresowania. Mimo to decyzje polskich inwestorów w ubiegłym roku należy uznać za trafne.
Square to bezdyskusyjny lider oraz najpopularniejsza wśród polskich inwestorów spółka, która w 2020 roku urosła o 280 proc., a od marcowej korekty o ponad 500 proc.. Dostawca usług finansowych dla małych i średnich firm swój sukces zawdzięcza innej odnodze działalności - tzw. cash app, gdzie udostępnia możliwość zakupu bitcoinów. Dochody w 2020 roku wzrosły o 140 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, jednak bez transakcji związanych z kryptowalutami wzrost wyniósł „jedynie" 25 proc. Należy jednak wspomnieć, że Square rozwija swoją ofertę również na innych polach, ulepszając platformę i testując możliwość udzielania kredytów dla wybranych grup klientów.
Jedynym przedstawicielem GPW wśród pięciu najpopularniejszych wśród inwestorów firm była Jastrzębska Spółka Węglowa. W ciągu roku urosła o niecałe 26 proc. W porównaniu do pozostałych spółek w tym podsumowaniu to niewiele, jednak na tle benchmarku WIG, który rok do roku stracił 1,7 proc. to wynik bardzo przyzwoity.
Beyond Meat - początek roku był dla producenta mięsa roślinnego obiecujący, jednak wraz z początkiem pandemii akcje spółki straciły impet. Zamknięcie restauracji spowodowało utratę dużej liczby odbiorców, mimo wzrostu sprzedaży detalicznej firma odczuła kryzys. Kiedy rynki wraz z konsumentami przywykły do „nowej normalności" akcje Beyond Meat ponownie wróciły na ścieżkę wzrostu, wraz z odbiciem giełd spowodowanym stymulacją gospodarki przez administracje USA oraz FED. W październiku notowania poszły jednak w dół, co było spowodowane słabymi wynikami za trzeci kwartał, z zaledwie 2,7 proc. wzrostem, w porównaniu z 69 proc. w drugim kwartale. Patrząc w przyszłość należy mieć na uwadze, że mięso roślinne to zaledwie 1 proc. całego rynku. Coraz większa świadomość pokolenia millenialsów w kwestii ekologii, sposobów wzrostu, uboju i produkcji tradycyjnego mięsa, pozwala spoglądać w przyszłość pozytywnie, a ceny są aktualnie o 30 proc. niższe niż w najlepszym momencie 2020 roku.
Uber - w pierwszym kwartale 2020 roku akcje tej spółki zachowywały się zgodnie z szablonem - spokojny wzrost i spadek w połowie marca o około 30 proc. w wyniku pandemii. Dalsza część roku odbiegała jednak od rynkowego trendu i akcje przewoźnika nie rosły już tak dynamicznie jak innych popularnych indeksów. Dopiero ostatni kwartał, a dokładnie okres od ogłoszenia informacji o szczepionce, przywróciły nadzieje inwestorów w spółkę. W tym kwartale całkowite dochody wzrosły o 37 proc. Jednak ubiegły rok spółka zamknęła ze stratą netto w wysokości około 1 miliarda USD.