Typy inwestycyjne Polaków

Kosmiczna turystyka, mięso roślinne, płatności mobilne – najpopularniejsze akcje w 2020 r. według Polaków.

Publikacja: 25.01.2021 15:04

Typy inwestycyjne Polaków

Foto: Bloomberg

W 2020 roku polscy klienci Saxo Banku inwestowali w spółki reprezentujące zróżnicowane branże – najczęściej były to surowce, transport, usługi finansowe, ale też producent mięsa roślinnego i firma organizująca kosmiczne podróże - pisze Tomasz Szymula, analityk Saxo Banku. Tak popularne na całym świecie spółki BigTech nie były wcale w centrum zainteresowania. Mimo to decyzje polskich inwestorów w ubiegłym roku należy uznać za trafne.

Square to bezdyskusyjny lider oraz najpopularniejsza wśród polskich inwestorów spółka, która w 2020 roku urosła o 280 proc., a od marcowej korekty o ponad 500 proc.. Dostawca usług finansowych dla małych i średnich firm swój sukces zawdzięcza innej odnodze działalności - tzw. cash app, gdzie udostępnia możliwość zakupu bitcoinów. Dochody w 2020 roku wzrosły o 140 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, jednak bez transakcji związanych z kryptowalutami wzrost wyniósł „jedynie" 25 proc. Należy jednak wspomnieć, że Square rozwija swoją ofertę również na innych polach, ulepszając platformę i testując możliwość udzielania kredytów dla wybranych grup klientów.

Jedynym przedstawicielem GPW wśród pięciu najpopularniejszych wśród inwestorów firm była Jastrzębska Spółka Węglowa. W ciągu roku urosła o niecałe 26 proc. W porównaniu do pozostałych spółek w tym podsumowaniu to niewiele, jednak na tle benchmarku WIG, który rok do roku stracił 1,7 proc. to wynik bardzo przyzwoity.

Beyond Meat - początek roku był dla producenta mięsa roślinnego obiecujący, jednak wraz z początkiem pandemii akcje spółki straciły impet. Zamknięcie restauracji spowodowało utratę dużej liczby odbiorców, mimo wzrostu sprzedaży detalicznej firma odczuła kryzys. Kiedy rynki wraz z konsumentami przywykły do „nowej normalności" akcje Beyond Meat ponownie wróciły na ścieżkę wzrostu, wraz z odbiciem giełd spowodowanym stymulacją gospodarki przez administracje USA oraz FED. W październiku notowania poszły jednak w dół, co było spowodowane słabymi wynikami za trzeci kwartał, z zaledwie 2,7 proc. wzrostem, w porównaniu z 69 proc. w drugim kwartale. Patrząc w przyszłość należy mieć na uwadze, że mięso roślinne to zaledwie 1 proc. całego rynku. Coraz większa świadomość pokolenia millenialsów w kwestii ekologii, sposobów wzrostu, uboju i produkcji tradycyjnego mięsa, pozwala spoglądać w przyszłość pozytywnie, a ceny są aktualnie o 30 proc. niższe niż w najlepszym momencie 2020 roku.

Uber - w pierwszym kwartale 2020 roku akcje tej spółki zachowywały się zgodnie z szablonem - spokojny wzrost i spadek w połowie marca o około 30 proc. w wyniku pandemii. Dalsza część roku odbiegała jednak od rynkowego trendu i akcje przewoźnika nie rosły już tak dynamicznie jak innych popularnych indeksów. Dopiero ostatni kwartał, a dokładnie okres od ogłoszenia informacji o szczepionce, przywróciły nadzieje inwestorów w spółkę. W tym kwartale całkowite dochody wzrosły o 37 proc. Jednak ubiegły rok spółka zamknęła ze stratą netto w wysokości około 1 miliarda USD.

Virgin Galactic: debiutująca w ostatnim kwartale 2019 roku spółka stała się pierwszą w ofercie publicznej firmą mającą wynieść turystów w kosmos. Mimo negatywnych wyników w każdych kolejnych kwartałach oraz braku dochodów, akcje regularnie rosły przez cały 2020 rok. Bycze nastawienie opierało się o udane testy i świetne rekomendacje z największych banków, takich jak Credit Suisse oraz Morgan Stanley. Dodatkowym wsparciem było nawiązanie współpracy oraz podpisanie kontraktów z Boeingiem oraz NASA. W ostatnim kwartale cena napędzana była planowanym testem generalnym, do którego ostatecznie nie doszło z przyczyn technicznych. Firma na początku stycznia ogłosiła, że usterki zostały zlokalizowane, a kolejny test ma się odbyć w ciągu kilku tygodni, a cel ostateczny, czyli lot na orbitę z pasażerami na pokładzie jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku. Czy pozwoli to przebić wyśmienity wynik 117 proc. wzrostu?

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW