Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności, Polska Izba Ubezpieczeń, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych czy Komisja Nadzoru FInansowego to tylko przykłady instytucji, które w ostatnim czasie przesłały do Ministerstwa Finansów swoje stanowiska w związku z trwającą nowelizacją przepisów (ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku).
Komisja uwzględnia uwagi
W piśmie KNF znajdziemy potwierdzenie wycofania propozycji legislacyjnej, przedstawionej 5 lutego 2020 r. i zmodyfikowanej 12 sierpnia 2021 r., przyznającej nadzorcy uprawnienie do ustanowienia kuratora w spółkach. Propozycja była przez rynek szeroko krytykowana. W toku konsultacji argumentowano, że tego rodzaju kompetencja wkracza w uprawnienia właścicielskie akcjonariuszy i może ograniczyć swobodę prowadzenia działalności przez spółki giełdowe. Wskazywano również na niezasadność obciążania emitenta kosztami działania kuratora. Ponadto wskazywano, że wprowadzenie tego rozwiązania stałoby w sprzeczności z założeniami strategii rozwoju rynku kapitałowego, zakładającej niewprowadzanie nadmiarowych regulacji (tzw. goldplating).
„Urząd Komisji po zapoznaniu się z argumentacją przedstawioną przez uczestników rynku uznał przedstawione argumenty za istotne i uwzględnił je, prezentując swoje stanowisko" – czytamy w piśmie opublikowanym na rządowej stronie.
Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, nie kryje zadowolenia z faktu, że z projektu nowelizacji usunięta zostanie koncepcja kuratora, ale podkreśla, że już sam fakt pojawienia się takiego przepisu w oficjalnym projekcie aktu prawnego spowodował wiele szkód. Nie tylko wymagał zaangażowania uczestników rynku w jego usunięcie, ale wykreował niepotrzebne zaniepokojenie wśród inwestorów, zwłaszcza zagranicznych.
Piłka nadal jest w grze
Kachniewski zwraca też uwagę na inną istotną kwestię: w projekcie ustawy, mającej w tytule ochronę inwestorów, wciąż pozostają przepisy istotnie obniżające poziom bezpieczeństwa rynku. Pierwszy z nich to umożliwienie nabycia do 50 proc. głosów bez konieczności ogłaszania wezwania, co pozwoli na przejęcia spółek bez zaoferowania akcjonariuszom mniejszościowym możliwości sprzedaży akcji .