Na szczęście z moich rozmów z kolegami i koleżankami z branży wynika, że nie tylko ja mam taką tendencję. Z tego powodu postanowiłem mocniej przyjrzeć się innym rynkom i interesującym bankom spoza naszego obszaru geograficznego, a moją uwagę w pierwszej kolejności przykuł południowoamerykański Nubank.
Wyjaśnijmy jeszcze terminologię. Bank typu challenger to mniejszy, nowoczesny bank, którego celem jest rzucenie wyzwania i często bezpośrednie konkurowanie z tradycyjnymi bankami, przy użyciu nowoczesnych praktyk finansowych, bardzo często funkcjonujący wyłącznie online.
Wracając do Nubanku. To dość znany podmiot, jednak głębsza analiza tego, co udało mu się osiągnąć, jest nie tylko imponująca, ale też daje kilka istotnych lekcji dla europejskich podmiotów. Historia Nubanku pokazuje, jak z fintechu oferującego początkowo tylko jeden produkt finansowy można stać się jednym z największych banków w Brazylii oraz jednym z największych cyfrowych banków nie tylko w Ameryce Południowej, ale i na świecie.
W takim razie czym jest Nubank? Jest to całkowicie cyfrowy bank założony w Brazylii w 2013 roku m.in. przez kolumbijskiego emigranta Davida Véleza, który zrobił to w odpowiedzi na jego własne doświadczenia życiowe. Jako emigrant próbował założyć konto w lokalnym banku, jednak wielomiesięczna procedura okazała się dla niego koszmarem. Wielokrotne wizyty w oddziale, telefony do call center z prośbą o uzyskanie pomocy itd. Mówimy raptem o roku 2013, w którym Instagram był już popularny, Uber rozpoczynał swoją globalną ekspansję, a w Polsce bankowość internetowa była powszechnie wykorzystywana.
Nubank swój pierwszy produkt na rynek wprowadził w 2014 roku i była to karta kredytowa. To, co ją wyróżniało, to brak opłaty rocznej. I niższe niż u konkurencji oprocentowanie wykorzystanego salda. W ciągu trzech lat od wprowadzenia produktu na rynek udało się pozyskać 3 mln klientów, dodatkowo w tzw. międzyczasie w ofercie zaczęły się pojawiać dodatkowe elementy, pożyczki gotówkowe, ubezpieczenia czy produkty inwestycyjne. W 2019 roku Nubank wszedł na pierwszy zagraniczny rynek, do Meksyku, a już w kolejnym roku otworzył swoją działalność w Kolumbii. W 2021 roku debiutował na giełdzie, przy wycenie 47 mld USD.