To wszystko wymagało coraz większej wiedzy, czasu i doświadczenia, aby w pełni móc uczestniczyć w inwestycjach na rynkach kapitałowych. Wydarzenia z ostatnich trzech lat zmuszają jednak do weryfikacji tego trendu.
Do dużych zmian doszło w marcu 2020 r., zaraz po globalnym wybuchu pandemii Covid-19. W większości krajów ludzie zostali zamknięci w swoich mieszkaniach, skąd świadczyli pracę, ale zauważyli również, że mogą realizować różne działania, które dotychczas nie były w centrum ich uwagi. Jednym z takich obszarów były rynki kapitałowe oraz możliwość inwestowania na giełdach, które nie podlegały żadnym ograniczeniom, jeżeli chodzi o możliwości zawierania transakcji i realizowania obrotu. Ta obserwacja skutkowała istotnym wzrostem aktywności inwestorów na rynkach giełdowych. Z badania przeprowadzonego przez Bloomberg Intelligence wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 r. inwestorzy indywidualni odpowiadali za 19,5 proc. obrotu akcjami na rynkach amerykańskich, co stanowiło wzrost o około 4,5 pkt proc. w porównaniu z 2019 r. Również w przypadku naszego rynku udział inwestorów indywidualnych w obrocie akcjami w pierwszym półroczu 2020 r. wzrósł do 22 proc. z 11 proc. w 2019 r., zaś w drugim półroczu 2020 r. osiągnął poziom 27 proc.
Drugi impuls nastąpił na początku 2021 r. Świat inwestorów indywidualnych zaczął coraz aktywniej wykorzystywać nowe technologie oraz możliwości elektronicznej komunikacji. Inwestorzy przeszli z punktów obsługi klienta w biurach maklerskich do przestrzeni wirtualnej. W tym czasie popularność zyskał serwis społecznościowy Reddit, a celem detalu było przeciwstawienie się globalnym funduszom hedgingowym grającym pod spadki kursów akcji takich spółek jak GameStop czy AMC Entertainment. Efektem tych działań były krociowe zyski osiągnięte przez wielu inwestorów indywidualnych, wycofanie się inwestorów finansowych z transakcji krótkiej sprzedaży, ale również ograniczenie transakcji na akcjach GameStop i AMC wprowadzone przez niektóre platformy świadczące usługi brokerskie. To wszystko uwydatniło zdolność inwestorów detalicznych do powodowania prawdziwych zmian w branży. Połączenie mediów społecznościowych i dostępu do giełdy za pośrednictwem aplikacji do handlu stworzyło siłę, z którą trzeba się liczyć, ale również szansę dla branży finansowej na przyjęcie napływu nowych inwestorów.
Zmiany te potwierdzają badania opublikowane przez Charlesa Schwaba. Wynika z nich, że 15 proc. obecnych amerykańskich inwestorów giełdowych zaczęło inwestować w 2020 r. Wielu z nich wysoko ocenia swoje umiejętności inwestycyjne, może to jednak świadczyć o braku doświadczenia, szczególnie w zakresie akceptacji osiągania zysków i strat.
Na tle rynków amerykańskich bardzo dobrze wygląda aktywność inwestorów indywidualnych na polu krajowym. Według ostatniego badania giełdy udział inwestorów indywidualnych w obrocie akcjami rynku regulowanego wzrósł z 16 proc. w poprzednim półroczu do 17 proc. obecnie. Ten wzrost jest spójny ze wzrostem kursów akcji, bo indeks WIG w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wzrósł o 17 proc., oraz potwierdzony przez wzrost wartości obrotów, które w porównaniu z wcześniejszym półroczem były wyższe o 5 mld zł.