Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Patryk Piwowarek, Dom Maklerski Navigator
Podobnie było z funkcjonowaniem organów spółek, u których w marcu nastała wręcz epoka nieładu, a przecież byliśmy właśnie przed sezonem zwyczajnych zgromadzeń właścicielskich. Już w trakcie pierwszych tygodni pandemii mogliśmy zaobserwować, co nie zadziałało. Wprowadzony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii skutkowały coraz to dotkliwszymi obostrzeniami w relacjach międzyludzkich, co przełożyło się również na pracę kolegialnych organów spółek. W sukurs przyszedł ustawodawca, uchwalając pakiet pomocowy, tzw. tarczę antykryzysową, która m.in. ułatwiła przeprowadzanie posiedzeń organów przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych środków komunikacji elektronicznej, a także, co istotne, wydłużone zostały terminy realizacji obowiązków sprawozdawczych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Obecnie trwają konsultacje unijnego dokumentu „Retail Investor Journey” dotyczącego sytuacji inwestorów indywidualnych na wspólnym rynku kapitałowym. W ramach przygotowań do udzielenia odpowiedzi zapoznałem się z raportem OECD dotyczącym rynku szwedzkiego, który pozwala lepiej zrozumieć sukcesy naszych północnych sąsiadów i daje wiele wskazówek, co można zrobić u nas.
Tradycyjnie przyjazne relacje z Polską, porozumienie PAIH z tajskim departamentem handlu zagranicznego i negocjowana umowa o wolnym handlu z UE sprawiają, że współpraca z Tajlandią prężnie się rozwija.
Rynki kapitałowe w Unii Europejskiej wciąż pozostają silnie rozproszone, co stanowi istotną barierę dla ich efektywnego funkcjonowania. Obecnie można wyróżnić z jednej strony kilka dużych centrów finansowych, takich jak Frankfurt, Paryż czy Amsterdam, a z drugiej wiele mniejszych rynków.
I połowa roku przyniosła wystromienie krzywej dochodowości na rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Z jednej strony widać było lekką presję na spadek rentowności obligacji USA w sektorach do 10 lat. Z drugiej zaś strony obserwowaliśmy w przypadku papierów 30-letnich wzrost dochodowości i poważną próbę trwałego przebicia 5 proc.
Duża część spółek deklaruje, że o powołaniu w skład zarządu lub rady nadzorczej powinny decydować kompetencje, a nie płeć. Niestety, bardzo mała część stara się wdrożyć tę deklarację w praktyce, przez co wciąż utrwalana jest sytuacja, w której to płeć ma znaczenie decydujące.
W czerwcu na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Polski wiek Azji”, poświęcona perspektywom rozwoju współpracy gospodarczej i kulturowej między Polską a krajami azjatyckimi.