Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.08.2020 20:53 Publikacja: 03.08.2020 05:00
Patryk Piwowarek, Dom Maklerski Navigator
Foto: materiały prasowe
Podobnie było z funkcjonowaniem organów spółek, u których w marcu nastała wręcz epoka nieładu, a przecież byliśmy właśnie przed sezonem zwyczajnych zgromadzeń właścicielskich. Już w trakcie pierwszych tygodni pandemii mogliśmy zaobserwować, co nie zadziałało. Wprowadzony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii skutkowały coraz to dotkliwszymi obostrzeniami w relacjach międzyludzkich, co przełożyło się również na pracę kolegialnych organów spółek. W sukurs przyszedł ustawodawca, uchwalając pakiet pomocowy, tzw. tarczę antykryzysową, która m.in. ułatwiła przeprowadzanie posiedzeń organów przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych środków komunikacji elektronicznej, a także, co istotne, wydłużone zostały terminy realizacji obowiązków sprawozdawczych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W świecie, gdzie pieniądz nie lubi ciszy, a prawa autorskie mają coraz większe znaczenie, tantiemy jawią się jako niepozorna, lecz niezwykle interesująca forma dochodu pasywnego.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec marca w Londynie odbyła się konferencja inwestycyjna pod patronatem Schrodera, która zgromadziła ok. 150 osób związanych z rynkami inwestycyjnymi. Eksperci dyskutowali o przyszłości branży. Scenariuszy były dziesiątki, ale co do jednej rzeczy zgadzali się właściwie wszyscy – zmienność zostanie z nami na dłużej.
Dominującym tematem nadchodzącego sezonu zwyczajnych walnych zgromadzeń powinien być problem polityk równości płci. Niestety, niepewność zafundowana przez prawodawcę powoduje, że być może kwestia ta zostanie przesunięta na jesień i wiązać się będzie z koniecznością zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń.
Deregulacja, czyli zmniejszenie regulacji prawnych, szczególnie w przypadku rynku kapitałowego, spotyka się z szerokim poparciem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W ubiegłym tygodniu weszła w życie dyrektywa Omnibus stop-the-clock, czyli regulacja mająca na celu przede wszystkim powstrzymanie stopniowego rozszerzania na kolejne podmioty obowiązków informacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju wynikających z dyrektywy CSRD. Czas zamrożony został na dwa lata, aby przeprowadzić zmiany merytoryczne dotyczące zakresu podmiotowego i przedmiotowego raportowania ESG.
Aktualna hossa na rynku obligacji korporacyjnych jest wymagającą fazą rynku dla inwestorów indywidualnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas