Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W rządzie trwa spór o budowę nowych farm wiatrowych na lądzie. Każdy resort złożył nowe uwagi do projektu liberalizacji ustawy wiatrakowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który jest obecnie w Stałym Komitecie Rady Ministrów. Wydawało się, że po zmianie poprawek dotyczących minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych od dróg, autorstwa Ministerstwa Infrastruktury, nie będzie już przeszkód, aby projekt stanął wreszcie na posiedzeniu Rady Ministrów. Okazuje się jednak, że tym razem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponowano uwagi, które są jeszcze bardziej rygorystyczne niż obowiązujące prawo (minimalna odległość wiatraków od zabudowań wynosząca 700 m). Ministerstwo Klimatu proponuje minimalną nową odległość rzędu 500 m od najbliższych zabudowań, ale Ministerstwo Kultury niespodziewanie zaproponowało odsunięcie wiatraków o 1,5 km od zabytków. W czwartek mają rozstrzygnąć się losy tej poprawki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółki dystrybucyjne będące częścią grup energetycznych, zgodnie z założeniami pakietu antyblackoutowego powinny ściślej współpracować z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Spółki są wobec tego zdystansowane.
Podstawowy pomysł transformacji spółek energetycznych za czasów PiS ostatecznie trafił do kosza. Rząd jednak widzi problem utrzymania w systemie stabilnych źródeł energii i ma nowy pomysł.
Polska Grupa Energetyczna chce, aby Komisja Europejska pozwoliła na zwolnienie z systemu zakupu uprawnień do emisji CO2 elektrowni konwencjonalnych, które służą jako stabilizatory systemu energetycznego. Co więcej spółka chce podnieść limit pracy takich elektrowni.
Spółki energetyczne systematycznie zwiększają inwestycje w sieci. W poprzednim roku było to ponad 14 mld zł. W kolejnych latach może być jeszcze więcej.
Plany rządu dotyczące powstania stref rozwoju powinny przyspieszyć. Tego chce ministerstwo klimatu i środowiska. Na szali kolejne środki z KPO.
Polska Grupa Energetyczna przedłożyła Komisji Europejskiej uwagi dotyczące funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) w ramach planowanej rewizji unijnej dyrektywy. Spółka chce rozszerzenia możliwości wyłączenia elektrowni konwencjonalnych z konieczności zakupu uprawnień EU ETS.