Inwestycję budowy 26 magazynów energii rozlokowanych na terenie pięciu województw (mazowieckie, podkarpackie, łódzkie, lubelskie, podlaskie) realizuje spółka celowa PGE Inwest 21. Postępowanie przetargowe prowadzone będzie w trybie Dialogu Konkurencyjnego.
Generacja źródeł OZE zależy głównie od warunków pogodowych – panele fotowoltaiczne zależą od nasłonecznienia, a farmy wiatrowe od wietrzności. W efekcie przy korzystnych warunkach pogodowych, w sieci elektroenergetycznej może powstać nadwyżka produkcji energii nad chwilowym zapotrzebowaniem, co może powodować istotne wyzwania dla operatorów systemów elektroenergetycznych.
- Z powodu dużego i stale rosnącego nasycenia sieci źródłami odnawialnymi, zauważa się występowanie niekorzystnych zjawisk, które w skrajnych przypadkach skutkują wyłączeniem instalacji OZE. Odpowiedzią na te wyzwania są magazyny energii — tłumaczy PGE.
Cel PGE
Projekt budowy rozproszonych magazynów energii jest rynkową odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnych systemów dystrybucyjnych na możliwość przechowywania nadwyżek energii odnawialnej, a następnie jej użycia, kiedy zapotrzebowanie przekroczy jej podaż. – Pozwoli to nie tylko wspomagać stabilną pracę sieci, ale również przyczyni się do optymalizacji cen na rynku energii – mówi Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Zwiększenie potencjału źródeł elastyczności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, w tym ilości i mocy instalacji magazynowania energii, jest najskuteczniejszym wsparciem dla rozwoju OZE. Grupa PGE już teraz jest liderem w magazynowaniu energii, posiadając blisko 90 proc. udział w elektrowniach szczytowo-pompowych. Dzięki budowie magazynów energii w technologii bateryjnej nie tylko umocnimy się na tej pozycji, ale rozbudujemy portfel aktywów regulacyjnych PGE – dodaje Dariusz Marzec.