Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Największy i jeden z najnowocześniejszych bloków węglowych w Polsce, B11 o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice, przechodzi kolejny już tzw. remont bieżący w ciągu niespełna roku. Enea, do której należy jednostka, informuje, że blok ma wrócić do pracy w połowie tygodnia.
Trwające kilka dni remonty bieżące, awaryjne lub znaczące spadki dyspozycji bloku, zdarzały się od momentu zakończenia jego remontu kapitalnego, a więc od końca listopada 2022 r., już kilkanaście razy. Najpoważniejszy problem dotknął bloku na przełomie lat 2022 i 2023, kiedy niedługo po remoncie wykryto usterkę układu parowego, w związku z czym podjęto decyzję o ograniczeniu mocy na kilkanaście dni. Kolejne przestoje, kiedy blok był całkowicie wyłączony z eksploatacji, zdarzyły się w kwietniu, a także w lipcu. Wówczas wykryto usterki na jednym z układów technologicznych. Kolejny kilkudniowy remont bieżący, wcześniej nieplanowany, Enea zapowiedziała w piątek, 22 września, i tego samego dnia blok został wyłączony z pracy. Prace remontowe mają potrwać do środy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.
Członkowie poprzedniego zarządu oraz rady nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej nie dostali absolutorium za 2024 r., kiedy przez pierwsze tygodnie poprzedniego roku pełnili jeszcze swoje funkcje. Walne zgromadzenie przyjęło zaś nowe cele zarządcze dla spółki.
Rachunki za prąd są odzwierciedleniem stanu energetyki. Nie dotyczy to tylko samej ceny, ale i profilu produkcji energii. Spółki zaczynają przedstawiać pierwsze oferty sprzedaży, które są rozwiązaniem pomiędzy taryfami ze stałą ceną a ceną dynamiczną.
Polenergia rusza z nowym etapem prac nad rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które rozwija razem z norweskim Equinorem. Po uzyskaniu finalnej decyzji inwestycyjnej i zamknięciu finansowania, firmy ruszają z budową. Na razie na lądzie.
Columbus Energy sprzedaje biznes inwestycyjny, a więc udziały w projektach fotowoltaicznych i wiatrowych. Spółka tłumaczy, że dzięki temu będzie mogła bardziej zaangażować się w realizację programu rządowego „Czyste Powietrze”. Realnie jednak dzięki tej decyzji spółka znacząco zredukuje dług, który ciągnął się za spółką od trzech lat.
Walne zgromadzenie Tauronu przyjęło uchwały ws. nieudzielenia absolutoriów byłemu prezesowi Tauronu Pawłowi Szczeszkowi i b. wiceprezesowi koncernu Arturowi Warzosze za czas ich pracy w 2023 r. i 2024 r. Absolutoria uzyskali pozostali członkowie zarządów i rad nadzorczych z tych okresów. W głosowaniu przeszła także uchwała ustalająca nowe cele zarządcze w spółce.