KGHM ze zgodą rządu na budowę małej elektrowni atomowej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Tym samym miedziowy gigant otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji. Taką decyzję otrzymały niedawno także Polskie Elektrownie Jądrowe realizujące duży atom.

Publikacja: 14.07.2023 12:29

KGHM ze zgodą rządu na budowę małej elektrowni atomowej

Foto: Bloomberg

Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Jej uzyskanie uprawnia KGHM do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych ustaleń administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę. "Wprowadzenie w naszym kraju technologii jądrowej, opartej na małych modułach, to wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki" – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.

Czytaj więcej

Jest decyzja zasadnicza w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej

Współpraca z NuScale

KGHM w 2022 r. podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiące pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej miedziowej spółki. Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano między innymi w oparciu o dokumentację projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych. "Amerykański partner KGHM, firma NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). W styczniu br. NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024 r." - zapewnia koncern.

NuScale złożył również pierwsze zamówienie na produkcję komponentów zbiorników ciśnieniowych, co stanowi wyraz znacznego zaawansowania tego dostawcy technologii w procesie jej faktycznego wdrożenia. W maju 2023 r. na zlecenie NuScale firma Doosan Enerbility Co. Ltd rozpoczęła produkcję odkuwek dla pierwszej elektrowni VOYGR-6TM o mocy 462 MW, która ma powstać w Stanach Zjednoczonych w stanie Idaho dla Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS).

KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku 50 proc. energii elektrycznej zużywanej przez KGHM ma pochodzić z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł.

Czytaj więcej

Atomowe konkrety PGE i ZE PAK mają być do końca roku

Duży atom z podobną decyzją 

Kilka dni wcześniej, Polskie Elektrownie Jądrowe także otrzymały zielone światło dla budowy pierwszej dużej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. Wniosek, na podstawie którego została wydana decyzja zasadnicza, został złożony przez Polskie Elektrownie Jądrowe 13 kwietnia 2023 r. Zawierał on m. in. opis charakterystyki inwestycji, w tym technologii AP1000 Westinghouse, w której elektrownia zostanie wybudowana. We wniosku wskazano maksymalną łączną moc zainstalowaną dla 3 bloków jądrowych oraz planowany czas ich eksploatacji.

Czytaj więcej

Orlen i Synthos starają się o decyzję środowiskową dla małego atomu

Orlen i Synthos czekają  

W przypadku Orlenu i Synthosu, którzy także realizują projekty SMR, to w czerwcu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął postępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla budowy reaktorów reaktorów jądrowych typu BWRX-300 (300 MW) w Stawach Monowskich koło Oświęcimia. Reaktory planuje zbudować tam Orlen Synthos Green Energy (OSGE) - spółka celowa Orlenu i Synthosu.

Stawy Monowskie koło Oświęcimia to jedna z siedmiu potencjalnych lokalizacji dla reaktorów BWRX-300 wskazanych przez OSGE. Pozostałe to: Ostrołęka, Włocławek, Dąbrowa Górnicza, Kraków - Nowa Huta, Specjalna Strefy Ekonomiczna Tarnobrzeg - Stalowa Wola oraz okolice Warszawy.

Pierwszy reaktor BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, a budowa ma zostać ukończona w 2028 r. OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, a pierwsza jednostka miałaby być gotowa przed końcem tej dekady.

Energetyka
Niepewna budowa elektrowni atomowej Zygmunta Solorza z Koreańczykami
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Energetyka
Energa nie wyjdzie z giełdy. Wycofała wniosek
Energetyka
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW: Miliardy z praw do emisji CO2 na transformację energetyczną
Energetyka
Koreański projekt atomowy w Polsce, mimo że „prywatny”, liczy na rządowe gwarancje
Energetyka
Gazowe giganty PGE będą gotowe w lecie. Spółka zdradza datę
Energetyka
Mikroinstalacje dają coraz mniej zarobić. Czas na duże farmy słoneczne