Przygotowania do budowy atomu pochłoną blisko 5 mld zł

Rząd przeznaczy w latach 2023-2029 ponad 4,7 mld zł na wsparcie inwestycji w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Uchwałę w tej sprawie przyjęto na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów.

Publikacja: 21.06.2023 09:25

Przygotowania do budowy atomu pochłoną blisko 5 mld zł

Foto: Adobe Stock

Rząd przyjął we wtorek uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Program wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowej, w województwie pomorskim".

Czytaj więcej

Orlen i Synthos starają się o decyzję środowiskową dla małego atomu

Na wykonanie programu w latach 2023-2029 z budżetu państwa zostanie przeznaczone ponad 4,7 mld zł. Przyjęty program przewiduje budowę drogi krajowej, budowę lub przebudowę infrastruktury kolejowej oraz budowę infrastruktury hydrotechnicznej zapewniającej dostęp m.in. do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa.

Wykonawcami programu będą: dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad oraz spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Nadzór nad wykonaniem programu sprawować będzie minister infrastruktury, natomiast za koordynację jego wykonania odpowiadać będzie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

W Polsce ma zostać zbudowana elektrownia jądrowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000. Pierwszy blok elektrowni powstanie do 2033 r. 

Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom
Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen