Partnerem publikacji jest Mercor SA
Spółdzielnie energetyczne to zyskująca popularność forma organizacyjna w polskiej energetyce. Ich ideą jest wspólne inwestowanie przez lokalną społeczność w odnawialne źródła, które mają wytwarzać energię elektryczną (a także biogaz lub ciepło) na potrzeby tej społeczności i ograniczać jej uzależnienie od sieci.
Pomysł jest zaczerpnięty z Zachodu. Tam spółdzielnie energetyczne funkcjonują z powodzeniem od lat – tylko w Niemczech jest ponad 1 tys., a w Danii ponad 2,5 tys., popularne są też w Austrii czy Wielkiej Brytanii.
W Polsce możliwość tworzenia spółdzielni pojawiła się w 2018 r. Na razie funkcjonują one w nielicznych gminach i opierają się na relatywnie niewielkich instalacjach fotowoltaicznych, jednak zainteresowanie tworzeniem kolejnych rośnie. Istotnie wpłynął na to kryzys energetyczny, który spowodował skokowy wzrost cen energii i zachwiał poczuciem bezpieczeństwa energetycznego. Spółdzielnie mogą być receptą na te problemy. Pozwalają nie tylko ograniczyć koszty energii, lecz oznaczają też pewność jej dostaw i ułatwiają długoterminowe planowanie.
Polskie przepisy precyzyjnie określają przedmiot działalności spółdzielni energetycznej. Może być nim wytwarzanie energii elektrycznej, biogazu lub ciepła w instalacjach OZE i równoważenie zapotrzebowania na energię elektryczną, biogaz lub ciepło wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni i jej członków.