Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PGE Energia Odnawialna, spółka należąca do Polskiej Grupy Energetycznej, kupiła w województwach wielkopolskim oraz łódzkim 28 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW. Wszystkie mają ważne warunki techniczne przyłączenia, o które na rynku coraz trudniej. Elektrownie będą uruchamiane w latach 2024–2025.
– W tym roku kupiliśmy aktywa o łącznej mocy około 168 MW. Były to zarówno projekty fotowoltaiczne, jak i trzy farmy wiatrowe: Radzyń, Jóźwin i Ścieki. Jesteśmy stale otwarci na kolejne oferty. Interesują nas zarówno projektowane, jak i zrealizowane już inwestycje – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zmiany na rynku energii, które proponują Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej są w części dobrze oceniane przez ekspertów. Spośród ponad 20 propozycji niektóre mogą być jednak trudne do przeforsowania.
Poziom zapotrzebowania na moc w aukcji na rok 2030, jak i cena wejścia, są za wysokie - przekazał Urząd Regulacji Energetyki w uwagach do projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska. Co ciekawe Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzorujące spółki energetyczne chciałoby jeszcze większej mocy w tychże aukcjach.
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.