Jest list intencyjny o atomie z Korei

PGE i ZE PAK zawarły z Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy elektrowni jądrowej. Intencją stron jest współpraca w ramach strategicznego polsko - koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Zobowiązująca do działania trzy strony umowa miałaby zostać podpisana w przyszłym roku.

Publikacja: 31.10.2022 10:45

Jest list intencyjny o atomie z Korei

Foto: materiały prasowe

Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei, polskie firmy energetyczne ZE PAK i PGE oraz koreańska Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ogłosiły zawarcie listu intencyjnego w sprawie planu rozwoju elektrowni jądrowej w Pątnowie oraz zawarcie porozumienia o współpracy pomiędzy ministerstwami.

Prezesi trzech spółek z obu krajów, polskiej prywatnej grupy energetycznej ZE PAK, polskiej grupy energetycznej z większościowym udziałem Skarbu Państwa PGE Polska Grupa Energetyczna oraz koreańskiej KHNP podpisali list intencyjny, którego głównym celem jest opracowanie planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Polsce w oparciu o technologię APR1400.

Jak czytamy w komunikacie po podpisaniu listu, „strony zdecydowały się podjąć współpracę mającą na celu opracowanie planu rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, w tym w szczególności wykonanie analizy danych dotyczących warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracowanie szacunkowego budżetu dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu oraz opracowanie oczekiwanego harmonogramu projektu wraz ze zdefiniowaniem dat dla kluczowych kamieni milowych”. Strony zamierzają przygotować plan rozwoju do końca 2022 r.

Region w Pątnowie jest określony w "Polityce Energetycznej Polski do 2040 r." oraz w "Programie polskiej energetyki jądrowej" jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji dla projektu jądrowego.

List intencyjny wygaśnie po trzech latach i może zostać przedłużony o kolejny rok za zgodą wszystkich stron.

Projekt ten będzie realizowany niezależnie od wyboru amerykańskiego Westinghouse jako firma, która wybuduje jako pierwsza atom na Pomorzu.

Energetyka
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie