Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prąd dla małych i średnich firm ma być tańszy od oferowanego teraz. Rząd w przyszłym tygodniu zaprezentuje na posiedzeniu projekt ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej dla samorządów, odbiorców wrażliwych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Jest znana także wstępna propozycja ceny maksymalnej dla tych podmiotów.
Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowego spotkania z samorządowcami zapowiedział, że rząd wprowadzi nową taryfę cen prądu dla samorządów, ale i MŚP. – Powstanie specjalna taryfa, która zabezpieczy jednostki samorządu terytorialnego i podmioty wrażliwe, jeżeli chodzi o podwyżki cen energii. Część spółek energetycznych w ostatnim czasie przedstawiała bardzo wysokie propozycje wzrostu cen energii – o 500–600 proc. i więcej – mówił premier. Tożsamymi rozwiązaniami jak samorządy mają być objęte małe i średnie firmy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie elektrownie, które wygrały ostatnie uzupełniające aukcje rynku mocy na drugą połowę tego roku, nie otrzymały jeszcze wsparcia. Dlaczego? Rząd wciąż nie otrzymał formalnej decyzji Komisji Europejskiej.
Nadmiar energii z fotowoltaiki (PV) to z jednej strony coraz częstsze wyłączenia, z drugiej zaś wydłuża się czas, kiedy cena energii w ciągu dnia jest bliska zeru lub ujemna. Perspektywa rozwoju opłacalnego biznesu dla branży fotowoltaicznej wydaje się coraz trudniejsza.
W pierwszym kwartale 2025 r. wartość giełdowa spółek z udziałem Skarbu Państwa wzrosła do prawie 410 mld zł podał minister aktywów Jakub Jaworowski, odnosząc się do zarzutów PiS o pogorszeniu sytuacji w tych spółkach. Wskazał, że rosnące wartości akcji są najlepszym dowodem tego, że inwestorzy mają zaufanie do obecnych zarządów.
Grenevia podpisała umowę na zakup licencji na produkcję kompletnej turbiny wiatrowej. Dzięki kontraktowi Famur Gearo – firma odpowiadająca w Grupie Grenevia za obszar energetyki wiatrowej – zyska dostęp do technologii, która pozwoli budować krajowe kompetencje produkcyjne i oferować nowoczesne rozwiązania dla zmieniającego się rynku energetycznego w Polsce.
Nawet kilkanaście tysięcy firm z sektora MŚP będzie musiało zwrócić pieniądze z pomocy publicznej w postaci mrożonych cen za prąd w drugiej połowie 2024 r. Obowiązek złożenia specjalnych oświadczeń minął pod koniec czerwca.
W tegorocznych aukcjach OZE do sprzedaży przeznaczono 75,9 TWh zielonej energii.