Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.03.2022 21:00 Publikacja: 27.03.2022 21:00
Nowy system rozliczeń energii wyprodukowanej przez prosumentów może być mniej korzystny niż dotychczasowy.
Foto: Shutterstock
Choć nabór wniosków o dotacje ma wystartować już w najbliższych tygodniach, branża OZE nie zna najważniejszych zasad programu ani warunków, na jakich będą udzielane dotacje. Wiadomo jedynie, że będzie obowiązywał już nowy system rozliczeń domowej fotowoltaiki.
Na początku roku ministerstwo informowało, że Mój Prąd nie ograniczy się tylko do dofinansowania inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne, ale będzie można również pozyskać dotacje na urządzenia mające zwiększyć poziom konsumpcji wytworzonej w instalacjach energii przez samych prosumentów. Chodzi o możliwość dofinansowania zakupu m.in. magazynów energii elektrycznej. Resort podkreśla, że w odróżnieniu od poprzednich edycji programu najważniejsze znaczenie będą miały technologie magazynowania energii, które pozwolą na przechowywanie nadwyżek energii. Przyszli beneficjenci programu – prawdopodobnie – jeśli zdecydują się na magazyny energii czy pompy ciepła, dostaną większą dotację aniżeli w przypadku, gdy postawią na samą fotowoltaikę. Ta ma zostać dofinansowana kwotą 3000 zł.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czeskie państwo kupi od ČEZ 80 proc. udziałów w spółce Elektrárna Dukovany II, która realizuje projekt budowy dwóch nowych bloków jądrowych w Dukovanach – podał ČEZ w komunikacie. Wartość 80 proc. udziałów wynosi 3,6 mld czeskich koron.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Realizacja projektów jądrowych mozolnie posuwa się do przodu albo czeka na decyzje po wyborach. Tak jest z projektem drugiej elektrowni jądrowej, którą w jakiś jeszcze bliżej nieokreślony sposób ma realizować PGE.
Tauron, Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa oraz spółki zależne Polenergii - Amon i Talia zawarły porozumienie, na mocy którego polubownie zakończyły spory sądowe, dotyczące umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów. Na mocy porozumienia farmy wiatrowe Polenergii dostarczą energię elektryczną o szacowanej wartości 500 mln zł w ramach 10 letnich umów.
Wyczekiwana umowa pomostowa między polskim inwestorem, a więc Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, a amerykańskimi firmami została podpisana. Pozwoli ona na kontynuacje prac nad projektem jądrowym. Teraz wszystkie oczy skierowane są na Brukselę.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza ds. energii USA Chrisa Wrighta Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel umowę pomostową na realizację elektrowni jądrowej. Budowa ma ruszyć w 2028 r.
Po zeszłorocznej decyzji sądu, doszło do wycofania wniosku w sprawie delistingu Energi. - Orlen nie prowadzi obecnie działań zmierzających do ponowienia tej procedury - poinformował nas koncern.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas