Energetyka: Program „Czyste powietrze". Ustawa o normach jakości węgla spada z obrad komisji

Usunięcie najgorszych rodzajów węgla, m.in. mułów i flotokoncentratów, z palenisk gospodarstw domowych miało być jednym z ważniejszych narzędzi rządowego programu „Czyste powietrze".

Publikacja: 11.04.2018 05:12

Energetyka: Program „Czyste powietrze". Ustawa o normach jakości węgla spada z obrad komisji

Foto: Bloomberg

Premier Morawicki wziął nawet na sztandar hasła walki ze smogiem. Tymczasem przyjęty ponad miesiąc temu pakiet regulacji o normach jakości paliw stałych (ustawa wraz z rozporządzeniami) spadły z porządku prac środowej komisji energii i Skarbu Państwa. W środę miało się odbyć pierwsze czytanie.

Rozczarowania nie kryje Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze", który już w marcowym wywiadzie dla „Rz" zapowiadał wprowadzenie do niego mechanizmów przeciwdziałających takim poślizgom.

– Punkt został zdjęty z porządku środowej komisji na wniosek Ministerstwa Energii – mówi Woźny. Tłumaczy, że resort chce przeprowadzić sprawnie proces legislacji po notyfikowaniu projektu ustawy w KE, co jest spodziewane w połowie czerwca. Przypomina przy tym, że rządowy program walki ze smogiem w pierwotnym brzmieniu zakładał przyjęcie norm już w ubiegłym roku. Od tego czasu podawano wiele terminów wejścia w życie nowych regulacji. Ostatni – wskazany przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz – mówił o końcówce I kwartału.

Ministerstwo Energii nie odpowiedziało na nasze pytania dotyczące powodów przesunięcia prac parlamentarnych. – Sekretariat komisji nie był w stanie podać informacji na temat planowanego terminu pierwszego czytania projektu ustawy – przyznaje Woźny.

Zdaniem Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego zdjęcie z obrad ważnej dla społeczności lokalnych i samorządów ustawy to element świadomej i konsekwentnej polityki resortu energii. – Chodzi o opóźnienie wdrożenia koniecznych norm jakości węgla. Widać, że zwycięża interes lobby górniczego, a nie ochrona zdrowia i życia ludzi – twierdzi ekspert. W jego ocenie deklaracje rządu mają się nijak do rzeczywistości.

Podobne komentarze słychać od samorządowców, którzy z nadzieją słuchali premiera Morawieckiego i styczniowych zapowiedzi jego pełnomocnika ds. walki ze smogiem. – Dziś mamy wrażenie, że ktoś gra na czas. Walka ze smogiem, która miała być priorytetem, przestaje nim być. Bo przyczyn problemu nie rozwiązuje się w pierwszej kolejności – zauważa Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Postuluje jak najszybsze podjęcie debaty na temat norm jakości dla paliw stałych. – Jeśli nie podejmiemy tego tematu teraz, czyli w okresie od kwietnia do czerwca, kiedy dokonuje się zakupów paliwa na sezon grzewczy, to kolejna zima będzie stracona – przestrzega. aWK

Energetyka
Analityk obniża wycenę akcji ZE PAK -u, ale nadal widzi potencjał
Energetyka
Polski rząd nie chce podatku od ogrzewania
Energetyka
Rozmowy ZE PAK–PGE bez szczęśliwego finału
Energetyka
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka
Wnioski z hiszpańskiej awarii: dostawy prądu mają być zabezpieczone
Energetyka
Wiatraki i mrożenie cen prądu mogą jednak wrócić do Sejmu