Pieniądze pójdą na sfinansowania inwestycji największej grupy energetycznej w kraju do 2020 r. (m.in. rozwój i modernizację aktywów energetycznych, Zychłowniczych i dystrybucyjnych), a także na refinansowanie zobowiązań finansowych.
W skład bankowego konsorcjum udzielającego kredytu PGE wchodzą Santander Bank Polska, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Intesa Sanpaolo i MUFG Bank.
Przypomnijmy, że plan inwestycyjny na lata 2016-2020 zakłada wydatki na poziomie 34 mld zł. Jak stwierdził Henryk Baranowski prezes PGE, choć grupę nadal stać na finansowanie istotnej części wydatków na rozwój z działalności bieżącej (przychodów ze sprzedaży, to przy realizacji strategii musi tez posiłkować się źródłami zewnętrznymi.
- Naszym celem jest budowanie i utrzymanie zadłużenia o zróżnicowanej strukturze pozwalającej na elastyczne zarządzanie kosztem finansowania i to się udaje. Pozyskujemy finansowanie w postaci kredytów w bankach komercyjnych oraz programów obligacyjnych, kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego, kredytów z instytucji multilateralnych takich jak Europejski Bank Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, jak również w formie finansowania preferencyjnego - stwierdził Emil Wojtowicz, wiceprezes ds. finansowych w PGE.
Zgodnie z warunkami umowy, PGE zobowiązuje się do utrzymania wskaźnika skonsolidowanego zadłużenia netto do skonsolidowanego zysku EBITDA na poziomie nie wyższym niż 4:1 (w przypadku posiadania przez PGE oceny ratingowej na poziomie inwestycyjnym tzn. BBB- lub wyższym przyznanej przez S&P lub Fitch bądź Baa3 lub wyższym przyznanej przez Moody's) lub nie wyższym niż 3,5:1 (w przypadku, gdy PGE nie będzie posiadało oceny ratingowej na poziomie inwestycyjnym).