Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PGE, na czele której stoi Henryk Baranowski, może wziąć na siebie największy ciężar finansowy budowy elektrowni jądrowej.
Wszyscy mniejszościowi udziałowcy PGE EJ1 – spółki powołanej pod koniec 2009 r. w celu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – wyrazili już wstępne zainteresowanie sprzedażą swoich udziałów Polskiej Grupie Energetycznej. Dziś oprócz PGE współwłaścicielami jądrowej spółki są KGHM, Tauron i Enea. Każdy z nich posiada po 10 proc. w kapitale spółki.
– Spodziewam się, że PGE wykupi udziały od pozostałych współwłaścicieli PGE EJ1 po ich wartości księgowej. Według moich szacunków może to być 70–100 mln zł, przypadające na każdego z udziałowców mniejszościowych – przewiduje Paweł Puchalski, analityk Santander BM. Oznacza to, że transakcja może kosztować od 210 mln do nawet 300 mln zł. W kuluarach słychać też głosy, że kwota może być niższa, bo PGE EJ1 ostatecznie mogła nie potrzebować aż takich pieniędzy na działalność.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.
Członkowie poprzedniego zarządu oraz rady nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej nie dostali absolutorium za 2024 r., kiedy przez pierwsze tygodnie poprzedniego roku pełnili jeszcze swoje funkcje. Walne zgromadzenie przyjęło zaś nowe cele zarządcze dla spółki.
Rachunki za prąd są odzwierciedleniem stanu energetyki. Nie dotyczy to tylko samej ceny, ale i profilu produkcji energii. Spółki zaczynają przedstawiać pierwsze oferty sprzedaży, które są rozwiązaniem pomiędzy taryfami ze stałą ceną a ceną dynamiczną.
Polenergia rusza z nowym etapem prac nad rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które rozwija razem z norweskim Equinorem. Po uzyskaniu finalnej decyzji inwestycyjnej i zamknięciu finansowania, firmy ruszają z budową. Na razie na lądzie.