Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.03.2019 05:09 Publikacja: 05.03.2019 05:09
Foto: 123RF
Do 7 marca można zgłaszać uwagi do przedstawionego przez resort energii projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Nowe przepisy mają pomóc Polsce w osiągnięciu celu 15 proc. udziału zielonej energii w zużyciu energii brutto do 2020 r. Na razie jego realizacja idzie opornie. Eksperci nie mają wątpliwości, że bez zmian w prawie zielone inwestycje nie przyspieszą. Różnią się natomiast w ocenie proponowanych przepisów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Uproszczenie rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych znalazło się w projekcie, którego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje też zmiany w formie korespondencji przedsiębiorstw energetycznych z klientami. Mają się także pojawić ułatwienia dla rozwoju fotowoltaiki.
Rząd kanadyjskiej prowincji Ontario – właściciel firmy Ontario Power Generation (OPG) – podjął ostateczną decyzję inwestycyjną (Final Investment Decision – FID) dotyczącą budowy pierwszego na świecie reaktora BWRX-300 i jednocześnie pierwszego SMR-a w świecie zachodnim. W latach 30. tożsame reaktory mają powstać w Polsce dzięki spółce córce Synthosu i Orlenu.
Wiceprezes Saule Technologies i jednocześnie największy akcjonariusz spółki, Olga Malinkiewicz, złożyła zawiadomienie do Prokuratury Krajowej w Warszawie – czytamy w komunikacie. Zawiadomienie ma dotyczyć podejrzenia działania na szkodę Saule Technologies S.A. oraz Saule S.A. przez członków zarządu Columbus Energy oraz rad nadzorczych obu spółek Saule. Do sprawy odniósł się także Columbus.
Nowe partnerstwo strategiczne między Polską a Francją może zawierać współpracę przy rozwoju cywilnej energetyki jądrowej. Za kulisami trwa rozgrywka o drugą lokalizację dla atomu w Polsce.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
ML System podpisała warunki współpracy z Golen Energy w sprawie współpracy przy produkcji magazynów energii. Zaraz po tej informacji akcje spółki zaczęły szybko rosnąć. Spółka zakończyła notowania giełdowe ze wzrostem blisko 35 proc.
Zarząd EC Będzin zarekomendował dywidendę w wysokości 0,77 zł na akcję, co daje wypłatę w łącznej wysokości 2,42 mln zł, podała spółka. Jest to pierwszy taki przypadek od 14 lat. Jednocześnie prezes tej spółki podał się do dymisji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas