PGE: W planach kolejna spalarnia

Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała budowę kolejnej instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii. Zakład stanie w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni, a wyprodukowane ciepło zasili sieć ciepłowniczą Bełchatowa. Koszt inwestycji szacowany jest na 700 mln zł. Podobną instalację PGE uruchomiła już w Rzeszowie.

Publikacja: 24.03.2021 04:06

PGE: W planach kolejna spalarnia

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

– Inwestycja wpisuje się w program transformacji tego regionu, wypełnia przesłanki gospodarki obiegu zamkniętego i zapewni dostawy ciepła dla okolicznych mieszkańców. To instalacja, która pozwala w sposób ekologiczny zagospodarować te odpady, które nie nadają się do dalszego przetworzenia – wyjaśnia Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła. Spalarnia powinna ruszyć w 2024 r., zatrudnienie znajdzie tam około 50 osób.

Pozyskiwanie ciepła z odpadów to technologia, która zyskuje na popularności w Europie, ale w Polsce dopiero raczkuje. Przykładowo w Niemczech jest już około 100 takich instalacji, a w Wielkiej Brytanii ponad 40. W naszym kraju funkcjonuje obecnie dziewięć spalarni, natomiast kolejne trzy są w budowie. – Wszystkie kraje europejskie w ostatnich latach budowały takie instalacje, chociażby w Wielkiej Brytanii powstaje co roku kilka spalarni. To jednak nic w porównaniu z Chinami, gdzie w ciągu ośmiu lat uruchomiono 300 instalacji. To dobry sposób na wykorzystanie odpadów, których ilość rośnie w Polsce od co najmniej kilku lat – podkreślił Grzegorz Wielgosiński, dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Czeski CEZ pozbędzie się udziałów w nowym projekcie jądrowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Atomowe przymiarki rządu postępują, ale nie wszędzie
Energetyka
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią, a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
Energetyka
Atom razem z USA. Umowa na budowę zależy od pomocy publicznej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Energetyka
Jest umowa pomostowa z Amerykanami na polski atom
Energetyka
Giełdowa przyszłość Energi. Wiemy, co planuje Orlen