To przede wszystkim zasługa rosnących bardzo dynamicznie w ostatnich miesiącach notowań Grupy Azoty. Od listopada kurs nawozowej grupy podskoczył o około 66 proc. Jednak skutki poprawiającej się rynkowej koniunktury, związanej głównie ze spadkiem cen gazu, odczuje w tym roku więcej firm z branży.
– Koniunktura dla firm nawozowych wyraźnie się poprawiła, głównie za sprawą taniejącego gazu. Jeszcze we wrześniu cena tego surowca sięgała ok. 30 euro za 1 MWh, podczas gdy obecnie to ok. 18 euro. To z pewnością przełoży się na poprawę wyników finansowych Azotów w I kwartale – podkreśla Krystian Brymora, analityk DM BDM. Jak długo może się utrzymywać ta pozytywna tendencja? – Trudno przewidzieć, jak może wyglądać sytuacja w kolejnych miesiącach, bo prognozować ceny gazu – zwłaszcza w okresie zimowym – jest ekstremalnie trudno – odpowiada Brymora.
Wysokie ceny gazu mocno dały się we znaki Azotom w 2018 r. To m.in. z tego powodu firma odnotowała fatalne wyniki finansowe. Spółka co prawda próbowała się ratować podnoszeniem cen swoich produktów, ale podwyżki te nie pokrywały rosnących kosztów gazu – kluczowego surowca do produkcji nawozów. W tym roku też systematycznie podnosi stawki. Cennik Azotów na luty zakłada wzrost cen nawozów średnio o 15–30 zł, czyli 2–3 proc. w skali miesiąca. Rynek spodziewa się w marcu dalszych podwyżek. Poza tym do wyników Azotów w tym roku dołoży się przejęty pod koniec 2018 r. niemiecki producent nawozów specjalistycznych Compo Expert.
Spadek cen gazu to też dobra informacja dla Ciechu. Spółka ta dodatkowo może w tym roku liczyć na wzrost cen swojego kluczowego produktu – sody kalcynowanej, używanej do produkcji szkła. – Z doniesień medialnych wynika, że średnia cena sody kalcynowanej w Europie w tym roku może być o 7 proc. wyższa niż w 2018 r. – informuje Brymora.
Kurs Ciechu od listopada 2018 r. poszybował w górę o ok. 27 proc. Pod koniec ubiegłego roku spółka opublikowała nową strategię, w której zakłada m.in. dywersyfikację biznesu, umocnienie pozycji na rynku sody kalcynowanej, ekspansję w obszarze soli, wykorzystanie potencjału biznesu organicznego (żywice i środki ochrony roślin) i synergii wewnątrzgrupowych w obszarze krzemianów.