Grupa Azoty i Tauron utworzą wkrótce spółkę celową do budowy instalacji produkującej gaz z węgla. – Wraz z Tauronem konsekwentnie realizujemy ten projekt, a rząd nas w tym wspiera – zapewnił Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty, odpowiadając w środę w Sejmie na pytania posłów z Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.
Metanol z węgla
Więcej szczegółów na temat projektu zgazowania węgla ujawnił Adam Żurek, dyrektor departamentu strategii Grupy Azoty. – Analizowaliśmy produkcję metanolu lub amoniaku. Jest już decyzja, że najbardziej interesująca jest produkcja metanolu – podkreślił Żurek. Dodał, że jako wsad do instalacji brany jest pod uwagę tylko węgiel ze śląskich kopalń. – Tauron potwierdził wyniki analiz i swoje zainteresowanie kontynuacją tego projektu – zapewnił Żurek.Teraz obie firmy mają zawiązać spółkę celową, ale najpierw muszą uzyskać na to zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po zakończeniu tego procesu Azoty przewidują, że w ciągu 16 miesięcy nowa spółka dokona wyboru licencji i wejdzie w etap projektowania instalacji.
Inwestycja ma być realizowana w należących do Azotów zakładach w Kędzierzynie-Koźlu. Szacuje się, że nakłady na ten cel sięgną 400 –600 mln euro.
Trudny rynek
Władze Azotów podkreśliły, że na kondycję grupy w dużej mierze oddziałuje sytuacja na europejskim rynku nawozów. Sprzedaż produktów dla rolników jest wciąż największym biznesem grupy, choć w planach ma ona dalszą dywersyfikację przychodów.
– Pracujemy już nad nową strategią na kolejne lata – zapowiedział Wardacki. Obecna strategia Azotów obowiązuje do 2020 r.