W perspektywie kilku lat sytuacja na rynku produkcji nawozów w Polsce i regionie może się pogorszyć, zwłaszcza w kontekście rosnącej konkurencji. Takie obawy wyraził właśnie zarząd Grupy Azoty, komentując inwestycję Anwilu, firmy zależnej od PKN Orlen, w trzecią linię do produkcji nawozów azotowych we Włocławku. – Decyzja Anwilu o nowej inwestycji jest wyzwaniem. Azoty będą z uwagą patrzeć na działania podejmowane przez naszego konkurenta – twierdzi Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty. Jego zdaniem inwestycja Anwilu doprowadzi do nadpodaży na rynku, zwłaszcza że popyt na nawozy azotowe nie rośnie, a w krajach sąsiednich nawet spada. Zwraca też uwagę na unijne regulacje, które przyczyniają się do ograniczenia stosowania nawozów.
Duża konkurencja
Według Wardackiego areał upraw rolnych w Polsce będzie malał m.in. ze względu na przejmowanie części terenów pod budownictwo drogowe, kolejowe, przemysłowe i mieszkaniowe. Co więcej, popyt na nawozy azotowe w UE jest dziś w dużej mierze zaspokajany przez import. To dodatkowy czynnik, który może doprowadzić do wojny cenowej.
W środę Anwil ruszył z budową nowej linii do produkcji nawozów azotowych. Przedsięwzięcie o całkowitej wartości ok. 1,3 mld zł ma umożliwić firmie zwiększenie zdolności wytwórczych z obecnych 966 tys. ton do 1461 tys. ton rocznie. Zakończenie całego projektu planowane jest w połowie 2022 r. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, przekonywał, że inwestycja jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie zgłaszane przez rolników i wynika z potrzeby ograniczenia importu ze Wschodu. – Poprzez zwiększenie oferty wysokojakościowych produktów przyczynimy się też do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa żywnościowego – twierdził Obajtek.
Niezależnie od działań podejmowanych przez lokalnego konkurenta, również Grupa Azoty chce się rozwijać na rynku nawozów. Widzi zwłaszcza duży potencjał do sprzedaży w Polsce nawozów specjalistycznych oferowanych przez zależną firmę Compo Expert. Podmiot ten został przejęty w listopadzie za 226,6 mln euro i już przyczynia się do poprawy wyników Grupy Azoty.