Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.07.2019 05:12 Publikacja: 11.07.2019 05:12
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
W tym roku czynniki zewnętrzne mają na wyniki Grupy Azoty wyjątkowo pozytywny wpływ. Było to już widać po zyskach wypracowanych w I kwartale. Jeszcze lepiej powinno być w kolejnych okresach. – W II kwartale Grupa Azoty mocno poprawiła wyniki finansowe głównie za sprawą najniższych od dekady cen gazu, kluczowego surowca wykorzystywanego przy produkcji nawozów. W relacji do II kwartału 2018 r. jego ceny spadły o około 40 proc. Mimo to średnie ceny nawozów wzrosły w tym okresie o około 11 proc. – mówi Krystian Brymora, analityk DM BDM. Dodaje, że to segment nawozowy powinien być motorem wzrostu wyników grupy kapitałowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zgodnie z oczekiwaniami nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej został Adam Leszkiewicz. Wygrał konkurs, którego faworytem był jeszcze przed jego ogłoszeniem.
To efekt realizowanych działań naprawczych. Na plus nie pozwoliły jednak wyjść takie czynniki jak: niekorzystna sytuacja makroekonomiczna, wzrastające napięcia geopolityczne, tani import nawozów z Rosji i Białorusi oraz brak wystarczającego popytu.
Od kilku tygodni wyniki osiągane w kluczowym biznesie istotnie rosną. Pozostaje pytanie, jak wpłynęły na rezultaty I kwartału, sezonowo najważniejszego dla grupy. Rynek czeka też na finał rozmów z Orlenem i dalsze działania mające ograniczyć dług.
Koncern dąży do pozyskania kontrahentów, którzy zapewnią grupie alternatywne dostawy gazu ziemnego i amoniaku. Celem jest istotne obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z ich zakupami.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas