Złote Portfele „Parkietu" – nagrody dla zarządzających funduszami inwestycyjnymi osiągającymi najwyższe stopy zwrotu w roku kalendarzowym – mają już 11 lat. To kawał historii polskiego rynku kapitałowego. Ich przyznawanie zbiegło się w czasie z „hossą stulecia", przerażeniem wywołanym upadkiem banku Lehman Brothers, mozolnym odbudowywaniem wiary w giełdę, obawami o rozpad strefy euro, a później również całej Unii Europejskiej, bolesnym rozczarowaniem ostatnich lat, kiedy globalny kapitał omijał nasz rynek szerokim łukiem w związku z demontażem OFE.
Powtarzalnie najlepsi
Ale Złote Portfele mają wartość nie tylko wspominkową, mogą również stanowić podpowiedź inwestycyjną. Od 2005 r. przyznaliśmy ponad 70 Złotych Portfeli, ale aż 19 zarządzających zostało nagrodzonych więcej niż raz (w statystykach uwzględniamy wyróżnienia z różnych lat). W przeszłości zdarzało się, że jeden zarządzający dostawał parę Portfeli w rok, za wyniki kilku funduszy, ale takich sytuacji nie bierzemy teraz pod uwagę.
Rekordzista Maciej Chudzik – kiedyś w Aviva Investors TFI, a teraz w Investors TFI – dostał nagrodę aż czterokrotnie, za każdym razem za fundusz zrównoważony – raz za Aviva Investor Zrównoważony i trzy razy za Investor Zrównoważony. Po trzy Złote Portfele zgarnęli: Błażej Bogdziewicz, za stopy zwrotu funduszy akcji i mieszanych pod marką Arka i Lukas, których dziś już nie prowadzi, oraz Konrad Augustyński, zarządzający TFI PZU, za fundusze PZU Papierów Dłużnych Polonez i PZU Zrównoważony. Pod portfelowy hat trick można jeszcze podciągnąć fundusz Noble Fund Stabilnego Wzrostu Plus, za który dwa razy został nagrodzony Andrzej Lis, dziś w Altus TFI, a raz Andrzej Domański, dziś w Eques Investment TFI, do spółki z Mikołajem Raczyńskim – wciąż w Noble Funds TFI.
Większość wymienionych funduszy – Investor Zrównoważony, PZU Papierów Dłużnych Polonez, PZU Zrównoważony, Noble Fund Stabilnego Wzrostu Plus – została przez „Parkiet" nagrodzona lub nominowana do wyróżnienia więcej niż raz. Zresztą nie tylko my nagradzaliśmy te fundusze. Zrobiły to również Analizy Online, i to mimo że ta instytucja przyjmuje kryteria oceny inne niż „Parkiet". Warto więc z uwagą przeglądać listę laureatów – w tym gronie znajdują się strategie inwestycyjne, które przeczą regule „gwiazd jednego sezonu", a ich zarządzający regularnie osiągają najwyższe stopy zwrotu w swoich grupach porównawczych.