Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 22:02 Publikacja: 29.01.2024 06:00
Foto: Fotorzepa
Polityczna burza w naszym kraju nie mija i wciąż, z uwagi na silną reprezentację spółek z udziałem Skarbu Państwa, ma ona raczej hamujący niż napędzający wpływ na notowania. Zwłaszcza w przypadku dużych spółek. Swego rodzaju czynnikiem stabilizującym były rynki zagraniczne. Na Wall Street bowiem S&P 500 wyznaczył nowy szczyt wszech czasów, a Nasdaq Composite nowy szczyt hossy. Rynek za oceanem korzystał m.in. na lepszych od oczekiwań odczytach PKB i indeksów PMI, a trwający sezon wyników, mimo kilku mocnych rozczarowań (np. DuPont, Tesla), nie wywołał jak dotąd większej fali podaży. Dodatkowo zmieniła się, z tygodnia na tydzień, narracja EBC. Szefowa banku, podczas konferencji prasowej po decyzji o niezmienianiu stóp, powiedziała, że EBC może zacząć je obniżać od około połowy roku. Do tych zagranicznych pozytywów dołączyły też Chiny z zapowiedzią giełdowego stymulusa, który wywołał silne odbicie Hang Senga i Shanghai Composite. Warto też wspominać o pozytywnym zaskoczeniu niemieckim indeksem PMI dla przemysłu, który pomógł DAX-owi podejść pod historyczny rekord.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedostatni tydzień kwietnia przyniósł historyczny moment na warszawskiej giełdzie. Otóż tytułowy pułap został po raz pierwszy pokonany przez WIG. Rekordy biły też mWIG40 i sWIG80.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Przedświąteczny tydzień na GPW przyniósł kontynuację zwyżek. Główne indeksy odrabiały straty i były mniej wrażliwe na informacyjny chaos z Białego Domu. Najlepiej radził sobie indeks małych spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas