Kursy deweloperów bez reakcji na problemy z programem „Na start”

Giełdowi inwestorzy nie przejęli się zbytnio prawdopodobieństwem zablokowania programu dopłat do kredytów.

Publikacja: 27.05.2024 09:35

Notowania deweloperów nie załamały się mimo kłopotów z programem "Na start".

Notowania deweloperów nie załamały się mimo kłopotów z programem "Na start".

Foto: Mat. prasowe

Plus minus zero – taka była reakcja kursów deweloperów mieszkaniowych na weekendowe wydarzenia – deklarację lidera Polski 2050 i marszałka Sejmu Szymona Hołownia, który wykluczył poparcie dla programu „Na start”. W pierwszych minutach sesji lekko pod kreską były notowania Archicomu, Develii, Atalu i Lokum. Notowania Domu Development, Murapolu i Marvipolu były na lekkim plusie. Najgorzej zareagował kurs niewielkiej Wikany – tu spadek sięgnął ponad 8 proc.

W ostatnich tygodniach kursy części deweloperów rosły, dochodząc do nowych historycznych maksimów (Dom Development, Archicom, Develia, Lokum).

Czytaj więcej

Kredytu „Na start” nie będzie? Czy ceny mieszkań wtedy spadną?

Polska 2050 przeciw dopłatom do kredytów mieszkaniowych

O tym, że w koalicji trwają tarcia wokół polityki mieszkaniowej wiadomo od dawna, weekend przyniósł kolejną odsłonę – i to dużego kalibru. Szymon Hołownia powiedział na sobotniej konferencji programowej wprost, że partia nie poprze programu dopłat do kredytów, tylko wsparcie budownictwa społecznego. - Nigdy więcej programów typu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który wzbogacił deweloperów w metropoliach i doprowadził do wzrostu cen w całej Polsce – skwitował Hołownia.

Dotychczas głównym adwersarzem KO-PSL była Lewica, która uzależniała poparcie programu dopłat od poparcia budownictwa społecznego.

Czytaj więcej

Leszek Stankiewicz, Dom Development: Żniwa w ostatnim kwartale

Trzy filary strategii mieszkaniowej. Spór w koalicji

Resort rozwoju formalnie prowadzi prace nad trzema elementami strategii mieszkaniowej. Pierwszy to program „Na start” – przewidujący dopłaty do kredytów na zakup pierwszego mieszkania. Drugi to rozruszanie budownictwa społecznego w gminach dzięki radykalnemu zwiększeniu środków na Fundusz Dopłat w budżecie państwa. Trzeci filar to działania propodażowe, mające na celu ułatwienie i przyspieszenie startu inwestycji mieszkaniowych. Koalicjanci od miesięcy próbują znaleźć kompromis, sprawie nie pomogły roszady personalne – minister Krzysztof Hetman (PSL, twarz filaru „kredytowego”) odszedł, by ubiegać się o mandat europosła, wcześniej wiceminister Krzysztof Kukucki (Lewica, twarz filaru „społecznego”) wygrał wybory na prezydenta Włocławka. Resortem kieruje od niedawna Krzysztof Paszyk (PSL), następcy Kukuckiego nie ma do tej pory.

Lewica chce opodatkować spekulacyjny obrót mieszkaniami

Formalnie projekt ustawy o kredycie „Na start” jest wciąż, od początku kwietnia, na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Tymczasem w zeszłym tygodniu do pierwszego czytania w Sejmie skierowany został złożony w marcu poselski (Lewica) projekt ustawy o zmianach w PCC w zakresie sprzedawania i nabywania mieszkań – to tzw. ustawa antyflipperska. W zamyśle wnioskodawców większe stawki mają ukrócić spekulacyjne zakupy nieruchomości.

Budownictwo
Mirbud przekonał inwestorów. Pozyska 202 mln zł z emisji akcji
Materiał Promocyjny
Monika Kania: Wzmacniamy obecność na rynkach
Budownictwo
Archicom kupił więcej ziemi na Mordorze w Warszawie. Zamiast biur będą mieszkania
Budownictwo
Mirbud w ekspresowym trybie chce zebrać pieniądze z emisji na ekspansję na kolei
Budownictwo
Rynek mocno stawia na Elektrotim
Materiał Promocyjny
ESG w Logistyce - budowanie zrównoważonych praktyk biznesowych
Budownictwo
Mirbud ruszył z ekspresową ofertą akcji
Budownictwo
Polimex Mostostal szuka członków zarządu