Deweloperzy: Produkcja aż furczy, ale...

Styczeń i luty to wyśmienite dane GUS-u o startach deweloperskich inwestycji w kraju, ale branża narzeka na biurokratyczne kłody.

Publikacja: 22.03.2024 06:00

Deweloperzy: Produkcja aż furczy, ale...

Foto: Adobe Stock

Według wstępnych szacunków GUS-u w lutym deweloperzy w całej Polsce rozpoczęli budowę blisko 14,2 tys. lokali. To kolejny miesiąc dużej aktywności firm. Styczeń był drugim najlepszym otwarciem roku w historii, teraz luty okazał się najlepszym drugim miesiącem. To wynik najlepszy od czerwca 2022 r., tuż przed inwestycyjnym załamaniem po zamrożeniu rynku kredytów hipotecznych i dotkliwych spadkach sprzedaży mieszkań. Powrót deweloperów na wyższe obroty obserwujemy od sierpnia ub.r. – na fali „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” i ogólnej poprawy sytuacji nabywców mieszkań.

W lutym deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 15,5 tys. lokali, o 42 proc. więcej rok do roku i 6 proc. więcej miesiąc do miesiąca.

Według PZFD należy cieszyć się, że od września 2023 r. liczba pozwoleń oscyluje wokół 15 tys. lokali miesięcznie, jednak wciąż konieczne jest systemowe usprawnienie podaży inwestycji, do czego potrzebne są zmiany legislacyjne.

Czytaj więcej

Trzeba budować więcej mieszkań

– W najbliższych miesiącach przekonamy się, czy dynamika uruchamiania nowych budów zostanie utrzymana. Z jednej strony będzie to zależeć od nastrojów i zdolności finansowej nabywców, z drugiej – od możliwości zapewnienia odpowiedniego poziomu podaży. Inwestorzy w całym kraju podnoszą bowiem, że brak odpowiednich gruntów i przedłużające się procedury blokują możliwość strukturalnego zwiększenia podaży na największych rynkach – skomentował Patryk Kozierkiewicz, ekspert PZFD.

Potwierdzają to komentarze spółek, które w czwartek opublikowały sprawozdania finansowe. Notowany na Catalyst Robyg celuje w sprzedaż w tym roku 2,3 tys. mieszkań. W ubiegłym deweloper zwiększył sprzedaż o 31 proc., do 2,8 tys. – Widzimy nadal duży popyt na mieszkania, konieczne jest jednak przyspieszenie procedur administracyjnych związanych z wydawaniem pozwoleń – trwają one za długo, co utrudnia uruchamianie nowych inwestycji, zmniejsza podaż mieszkań i zwiększa ceny – powiedział Oscar Kazanelson, szef rady nadzorczej Robyga.

– Popyt na mieszkania jest duży i stabilny. Widzimy jednak, że kwestie administracyjne oraz biurokratyczne będą dalej miały wpływ na podaż na rynku pierwotnym, będą jednym z kluczowym czynników wpływających na rosnące koszty działalności, co finalnie przekłada się na wyższy koszt końcowy zakupu mieszkania – dodał prezes Atalu Zbigniew Juroszek.

Budownictwo
Mirbud po konferencji: co z przejęciami, emisją i dywidendą?
Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z nowym zarządem
Budownictwo
Mo-Bruk planuje przejęcia i wzrost mocy
Budownictwo
GTC chce większej dywersyfikacji portfela
Budownictwo
GTC chce budować mieszkania na sprzedaż i na wynajem
Budownictwo
Kurs dewelopera ED Invest w górę po wynikach