Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, stracił podczas poniedziałkowej sesji 1,8 proc. Hang Seng Mainland Properties, czyli jego subindeks chińskich firm nieruchomościowych, spadł natomiast o ponad 4 proc. Akcje Country Garden straciły 7,7 proc., Logan Group zniżkowały o 8 proc., R&F Properties spadły o 6,6 pro., a papiery China Evergrande Group zamknęły się 21,8 proc. na minusie. 

Impulsem do tej przeceny był komunikat wydany przez Evergrande. Spółka ogłosiła, że rozważa zmianę warunków restrukturyzacji swoich długów, gdyż jej sprzedaż była w ostatnich miesiącach mniejsza, niż oczekiwano. W niedzielę poinformowała natomiast, że nie będzie w stanie emitować nowego długu w ramach planu restrukturyzacji, gdyż przeszkodą w takich emisjach jest śledztwo w sprawie jej firmy zależnej Hengda Real Estate. W zeszłym tygodniu chińska policja zatrzymała natomiast część menedżerów z działu Evergrande zajmującym się zarządzaniem majątkami klientów. 

China Evergrande Group jest nazywana najbardziej zadłużonym deweloperem na świecie. Zbankrutowała w 2021 r., ale dopiero w sierpniu 2023 r. złożyła w nowojorskim sądzie wniosek o ochronę przed wierzycielami. Akcje Evergrande straciły od 28 sierpnia (czyli od dnia wznowienia obrotów nimi po przerwie trwającej 15 miesięcy) 87 proc., a firma ta stała się spółką groszową.