Rynek mieszkań spada, Murapol trzyma formę. Kowalscy kupują

Na mocno spadkowym rynku spółka zdołała niemal powtórzyć wynik z 2021 r. Odwróciły się tylko proporcje, jeśli chodzi o udział klientów gotówkowych i kredytowych.

Publikacja: 09.01.2023 21:00

Kierowana przez Nikodema Iskrę Grupa Murapol to najbardziej zdywersyfikowany deweloper w Polsce. Jeg

Kierowana przez Nikodema Iskrę Grupa Murapol to najbardziej zdywersyfikowany deweloper w Polsce. Jego budynki stoją w 17 miastach, w tym roku dojdzie kolejny rynek.

Foto: Fot. mat. prasowe

Budujący w kilkunastu miastach deweloper w 2022 r. znalazł nabywców indywidualnych (umowy deweloperskie i przedwstępne) na 2783 lokale, o tylko 0,9 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym czasie na szerokim rynku raportowane są spadki, w zależności od instytucji i badanej liczby aglomeracji, rzędu 40–50 proc. W samym IV kwartale spółka sprzedała 732 mieszkania, o 6 proc. więcej kwartał do kwartału i 37 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dodatkowo Murapol sprzedał w ub.r. 664 mieszkania inwestorowi PRS (funduszowi Ares, swojemu właścicielowi) wobec 1,7 tys. rok wcześniej. W sumie w 2022 r. deweloper sprzedał więc 3447 lokali, o 24 proc. mniej niż w 2021 r.

Dywersyfikacja i produkt

Stabilny wynik sprzedaży detalicznej na tle mocnego spadku całego rynku Murapol tłumaczy m.in. rodzajem oferty: to kompaktowe, przystępne cenowo mieszkania w najszerszym segmencie, a także obecnością w 15 miastach i pionowo zintegrowanym modelem biznesowym.

Najwięcej w ub.r. Kowalscy kupili w Krakowie (474 mieszkania), Poznaniu (439), Wrocławiu (347), Gdyni (335) i Łodzi (200). Zupełnie zmienił się udział klientów. W 2022 r. gotówkowi odpowiadali za 67 proc. transakcji, a kredytowi za 33 proc. W 2021 r. było to odpowiednio 38 i 62 proc.

– Zgodnie z przyjętą polityką co miesiąc w każdym mieście, w którym działamy, oferujemy pule mieszkań w promocji. Zwracamy przy tym uwagę, że nie stosujemy harmonogramów płatności typu 20/80 czy 10/90 – mówi prezes Nikodem Iskra.

Czytaj więcej

Deweloperzy podsumowują i prognozują

Jak przedstawiają się perspektywy w 2023 r.? – Spodziewamy się zbliżonych warunków gospodarczych, mając nadzieję, że jeśli Polska uzyska fundusze z KPO, stopy procentowe i inflacja nieco ustabilizują się, zaś za wschodnią granicą przynajmniej nie dojdzie do zaostrzenia sytuacji, choć życzylibyśmy zakończenia konfliktu – wówczas powrócą także lepsze nastroje konsumenckie, a więc i skłonność do zakupu mieszkań – mówi Iskra. – Zamierzamy konsekwentnie realizować strategię produktową: kompaktowych i funkcjonalnych mieszkań oraz dywersyfikacji geograficznej, planujemy wejść do 18 już lokalizacji – dodaje. Prezes zaznacza, że jest za wcześnie, by przewidywać czy i w jakim stopniu rynek może być rozruszany przez zasygnalizowany przez decydentów program mieszkaniowy (kredyt z dopłatą).

Druga noga

Murapol planuje kontynuować budowanie mieszkań dla funduszu PRS i na potrzeby prywatnych akademików.

– Zgodnie z umową w latach 2021–2026 mamy dostarczyć na rzecz PRS około 10 tys. mieszkań w rozumieniu lokali oddanych, w budowie bądź w projektach z zabezpieczonymi prawami do gruntów – mówi Iwona Sroka, członkini zarządu Murapolu. – Z pewnością to rozwijający się segment rynku mieszkaniowego, któremu sprzyjają obecne warunki makro, a zwłaszcza ograniczony dostęp klientów do kredytów i wysoki popyt na rynku najmu m.in. spowodowany działaniami wojennymi w Ukrainie. W Polsce zasób nowych mieszkań, jak i skala rynku najmu instytucjonalnego są wciąż na bardzo niskim poziomie. PRS to zaledwie 1 proc. całego rynku najmu, a więc jest potencjał do zagospodarowania – podkreśla.

Budownictwo
Zaskakujący skok rezerwacji mieszkań na rynku pierwotnym. Polacy ruszyli na łowy
Budownictwo
Develia obiecuje i oczekuje miliardów
Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi podsumowują sprzedaż w I kwartale 2024 roku
Budownictwo
Tani kredyt dezorientuje rynek. Jak reagują deweloperzy, klienci i ceny mieszkań
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Budownictwo
Producenci cementu mają pomysł jak obniżyć ceny
Budownictwo
Develia ze strategią wzrostu i rekordową dywidendą